Ponad 60 nowych ochotników z województwa mazowieckiego zasiliło szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps.”Rój”. Było to już trzydzieste wcielenie ochotników do służby w 5MBOT od początku jej istnienia.
60 nowych ochotników w WOT
7 października kolejni ochotnicy przekroczyli bramę koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Mundur terytorialsa włożyło ponad 60 nowych ochotników, z czego prawie 40% to kobiety. Wśród nowo wcielonych są osoby, dla których wojskowa rzeczywistość jest wielką niewiadomą, jak również są wśród nich żołnierze rezerwy. To dla nich przygotowano 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, które odświeży nabyte wcześniej umiejętności oraz zapozna ze specyfiką działań Wojsk Obrony Terytorialnej. Ochotnicy bez przeszkolenia wojskowego zrealizują tzw. szesnastkę – podstawowe przygotowanie do służby, który obejmuje zarówno zakres wiedzy teoretycznej, jak i solidną dawkę praktyki. Nowo wcieleni nabędą umiejętności żołnierskiego kunsztu m.in. taktyki, topografii, ratownictwa pola walki czy strzelectwa.
W dniu powołania przyszli żołnierze załatwili sprawy ewidencyjne, pobrali niezbędny ekwipunek oraz umundurowanie, a następnego dnia po raz pierwszy stanęli do zbiórki na placu apelowym ciechanowskich koszar. „W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wręczam Panu broń”, zwrócił się do ochotników kompanii szkolenia podstawowego dowódca brygady płk Mieczysław Gurgielewicz, po czym uroczyście wręczył najważniejszy atrybut żołnierza. Posiadanie broni jest zarówno ogromnym zaszczytem, jak i dużą odpowiedzialnością oraz symbolem gotowości do obrony Ojczyzny.
Intensywne szkolenie w ciechanowskich koszarach zakończy się sprawdzianem wiedzy i żołnierskich umiejętności. Po szesnastu dniach pełnych wyzwań ochotnicy wypowiedzą słowa Roty przysięgi wojskowej w sobotę 22 października 2022 r. o godzinie 11:00 na Rynku Miejskim w Pułtusku. Kolejne wcielenie terytorialsów do 5 Mazowieckiej Brygady OT już 18 listopada.
Jak dołączyć do WOT?
WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-60 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi obywatelstwo polskie, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno osoby, niepełniące do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT jest doskonałą szansą na połączenie życia rodzinnego, zawodowego z możliwością służby dla Polski.
Źródło: WOT