MON zaplanował w tym roku, że 230 tys. Polaków otrzyma wezwanie na komisję wojskową. Dostaną je zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Według nowego rozporządzenia osoba, która otrzyma kartę powołania, będzie miała tylko 6 godzin na stawienie się w wyznaczonym miejscu. Jeżeli tego nie uczyni, będzie groziło jej trzy lata więzienia. Tak stanowi nowe rozporządzenie MON.
6 godzin na stawienie się do jednostki
Dokument MON określa wzór karty powołania do wojska w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Zasadniczą różnicą tego dokumentu jest umiejscowienie pouczenia będącego jednocześnie ostrzeżeniem przed sankcjami grożącymi za niestawienie się do wojska.
W większości dokumentów tego typu pouczenia znajdują się na ich końcu. W tym wypadku jest inaczej. Osoba, która otrzyma ten dokument, najpierw zapozna się ze skutkami niezastosowania się do niego, ponieważ są one umiejscowione na samym początku.
Dopiero czytając dalej, dowie się, że chodzi o powołanie do wojska wraz z datą i miejscem, gdzie należy się stawić.
Ostrzeżenie brzmi w następujący sposób:
„Kto w czasie mobilizacji lub wojny, będąc powołany do czynnej służby wojskowej, nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 687 ustawy).”
Rozkaz wydany w formie karty mobilizacyjnej należy wykonać w ciągu zaledwie 6 godzin. Tyle bowiem mamy czasu na stawienie się w wyznaczonym miejscu. Wskazano również, że jeżeli nie mamy takiej możliwości, musimy o tym powiadomić dowódcę jednostki wojskowej, do której mamy obowiązek się udać.
Mimo że Polska nie jest w stanie wojny, MON zaplanował w tym roku, że 230 tys. Polaków otrzyma wezwanie na komisję wojskową. Dostaną je zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W większości będą to młodzi ludzie, ale będą też przypadki wezwania osób mających 60 lat. Oni dostaną wezwania od wójtów i burmistrzów przynajmniej na 7 dni przed wyznaczoną datą wstawienia się przed komisją kwalifikacyjną.
Komisja przyzna kategorię wojskową: A — zdolny do czynnej służby wojskowej, B — czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej (12 lub 24 miesiące), D — niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, E — trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji podczas wojny.
- R E K L A M A -
Dlaczego dzieci polityków mobilizacja nie dotyczy? Chociaż i polityków też powinna, bo to oni usilnie wymyślają jak wpędzić kraj w wojnę, a sami będą na tym zbijać majątek za granicą. Już widzę, jak wszyscy ochoczo biegną się stawić, żeby ginąć….