Tyle według danych Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Mławie powstało w zeszłym roku nowych budynków na terenie naszego powiatu.
W 2018 r. do użytkowania oddano 80 budynków niemieszkalnych oraz 5 budynków wielorodzinnych – 4 w Mławie i jeden komunalny w Strzegowie. W porównaniu z rokiem poprzednim nastąpił spadek realizacji budownictwa jednorodzinnego. W 2016 r. oddano do użytku 146 domów, w 2017 r. – 164, a w minionym roku – 135.
– W zakresie budownictwa niskiego, jednorodzinnego – tak, jak w latach poprzednich – najbardziej aktywna jest gmina miejska Mława, Natomiast w zakresie budowy kurników najbardziej aktywna była gmina Radzanów – 21 oddanych do użytkowania – informuje Justyna Traczyk-Pydyn, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Mławie.
Fermy powstały także na terenie gmin: Wieczfnia Kościelna – 12, Szreńsk – 11, Wiśniewo – 8 i Stupsk – 2.
Inspektorat przede wszystkim zajmował się jednak kontrolami. W trakcie działań w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami w prowadzeniu robót budowlanych lub z właściwym utrzymaniem obiektów i budowli 18 osób zostało ukaranych mandatami na łączną kwotę 2 750 zł. Ponadto w wyniku przeprowadzonego postępowania orzeczono grzywnę w celu przymuszenia w wysokości 10 000 zł .
– W wyniku działań kontrolnych służb nadzoru przeprowadzonych w zakresie utrzymania budynków oraz inspekcji budów skontrolowano 113 obiektów budowlanych na terenie powiatu mławskiego – podaje inspektor.
W odniesieniu do „ruchu budowlanego” na terenie Mławy i pow. mławskiego, a więc inwestycji nowych (planowanych, rozpoczynanych bądź będących w budowie) najczęściej występującymi nieprawidłowościami są:
- przystąpienie do prowadzenia robót budowlanych bez dopełnienia czynności prawnych umożliwiających rozpoczęcie realizacji zadania inwestycyjnego;
- wykonywanie robót budowlanych przez osoby nie posiadające kwalifikacji zawodowych;
- zbyt ogólnie opracowana dokumentacja techniczna, brak uszczegółowienia rozwiązań konstrukcyjnych;
- dokonywanie odstępstw od projektów budowlanych – zmiany istotne;
- niewłaściwa organizacja procesu budowlanego;
- przystąpienie do użytkowania wybudowanych obiektów, bez dopełnienia czynności, wymaganych ustawą Prawo budowlane;
- dokonywanie, w warunkach samowoli budowlanej, zmiany sposobu użytkowania budynków i ich części.
Może być jeszcze ciekawiej w kwietniu w Sejmie ma być procedowana ustawa antyodorowa która ma wejść w życie 1 lipca 2019 roku (śmiech )wielkie kurniki i chlewnie mają być oddalone od budynku mieszkalnego tylko 500 metrów.I TO MA BYĆ USTAWA ANTYODOROWA (śmiech)
„5 bloków, 135 domów i … 54 kurniki”
Piękna statystyka… nic dodać, nic ująć.
Powiat mławski zamieszkuje kilka, a może kilkadziesiąt razy więcej kur niż ludzi, a kurnikarze mają u nas eldorado.