Z raportu MNiSW podsumowującego losy absolwentów wyższych uczelni wynika, że zdecydowana większość osób opuszczających mury PWSZ znajduje zatrudnienie. W przypadku pielęgniarstwa i kierunków technicznych jest to zatrudnienie sięgające 95-100 proc.
Państwa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie i Mławie to jedyna w naszym rejonie uczelnia publiczna, oferującej bezpłatne studia stacjonarne. Uczelnia prowadzi studia techniczne, ekonomiczne, medyczne oraz społeczno-humanistyczne. Cała oferta uczelni obejmuje jedenaście kierunków kształcenia. Pięć kierunków to studia inżynierskie: informatyka, inżynieria środowiska, mechanika i budowa maszyn, rolnictwo, elektronika i telekomunikacja,pozostałe to kierunki licencjackie: ekonomia, pedagogika, pielęgniarstwo, praca socjalna, bezpieczeństwo wewnętrzne, logistyka.
W PWSZ od dwóch lat funkcjonują także płatne praktyki studenckie. Studenci objęci
tego typu praktykami otrzymują 2300 zł stypendium miesięcznie.
– Dzięki temu będą lepiej przygotowywani do wejścia na rynek pracy, uczelnia zaś poszerza współpracę z przedsiębiorstwami – wyjaśnia Wiesław Wernik z PWSZ. – Z badań wynika że zdecydowana większość absolwentów opuszczających mury ciechanowskiej uczelni znajduje zatrudnienie. W przypadku pielęgniarstwa i kierunków technicznych wszyscy absolwenci
uzyskują pracę zgodnie z kwalifikacjami – informuje.
Uczelnia posiada również system stypendialny, pozwalający studiować studentom, którzy założyli niedawno własne rodziny lub wywodzą się z rodzin mniej zamożnych.
W roku akademickim 2017/2018 stypendium socjalne wynosi od 500-650 z,ł a dla mieszkańców Domu Studenta lub stancji dodatkowo 250 zł. Stypendium rektora dla najlepszych studentów za osiągnięcia w nauce lub aktywność naukową – od 800 do 1000
zł.
Jak podkreśla uczelnia – bardzo ważne jest również do kilku projektów dofinansowywanych z funduszy europejskich min. wspomniany wcześniej „Program praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych”, „Centrum Symulacji Medycznej”, „Dobry start – Akademickie Biuro Karier Partner” i „Kompetentni i nowocześni PWSZ w Ciechanowie”.
Praktyki są płatne tylko dla osób, które nie pracują lub tych, które nie mają umowy o pracę w wymiarze pełnego etatu. Każdy ze studentów musi odbyć praktykę. Zaznaczając to, że w przypadku płatnych praktyk (czyli zazwyczaj osób bezrobotnych) czas praktyk wynosi 2x160h. A praktyki bezpłatne dla pozostałych( pracujących) wynoszą 2x ponad 200h. Zwolnić się z pracy, żeby dostac sie na płatne praktyki? Pracując przecietnie 160h w miesiącu w miejscu zatrudnienia nie jesteśmy w stanie odbyc 400 godz praktyk i uczestniczyć w zjazdach.
To jedna wielka kpina. Osoby które naprawdę pracuję po 8 godz nawet tyle nie mają co ci studenci dostają. Przychodzą na kilka godz, nic nie potrafią i dostają za to pieniądze. Brawo za taki pomysł.