Obowiązkowe maseczki, dezynfekcja rąk i maksymalnie połowa osób, jaka normalnie mogła do tej pory wejść. To nowe zasady, które będą obowiązywały w mławskim basenie od soboty 6 czerwca. Dyrektor MOSiR-u Mława zapowiada otwarcie
Niestety pandemia koronawirusa sprawiła, że korzystanie z pływalni wiąże z podporządkowaniem się obostrzeniom. Oto najważniejsze wytyczne ministerstwa sportu. O wszystkich można przeczytać na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/4-etap-odmrażania,
w strefie wejścia/kasy rekomenduje się:
– w przypadku nieautomatycznych drzwi wejściowych pozostawienie ich otwartych przez cały czas działania obiektu, co pozwoli unikać ich dotykania,
– zaznaczenie 2-m odległości na podłodze przed kasą/szatnią lub wyraźnie oznaczone strefy czekania,
– bezpośrednio przed kasą/szatnią może znajdować się jedna osoba. Niezbędną informację należy zamieścić na zewnątrz przed drzwiami wejściowymi lub/i obok okienka kasowego/szatni,
– prowadzenie dezynfekcji bransoletek i/lub kluczy (do szafek) po każdym użytkowniku, usunięcie krzeseł i ławek w poczekalniach – nie zezwalanie i nie zachęcanie do odpoczynku i oczekiwania lub przedłużania pobytu w pomieszczeniach obiektu.
w przebieralni i w strefie z prysznicami, tam gdzie jest to możliwe rekomenduje się:
– określenie liczby osób korzystających jednocześnie z pryszniców, w zależności od wielkości i wyposażenia strefy,
– prowadzenie dezynfekcji szafek po każdym użytkowniku.
Zapewnienie bezpieczeństwa klientów
– Należy zwrócić szczególną uwagę na: ustalenie i kontrolę maksymalnej liczby użytkowników – biorąc pod uwagę zróżnicowanie wielkości obiektów, liczba osób przebywających w jednym czasie na ich terenie powinna być ustalona indywidualnie.
– Liczba osób jednorazowo korzystających z obiektu nie może przekraczać 50% maksymalnego obciążenia, jednocześnie nie może być to więcej niż 150 osób. W przypadku będzie to 40 osób.
– maksymalnie z jednego toru mogą korzystać 4 osoby jednocześnie
– Zachowanie niezbędnego dystansu 2-metrowej odległości pomiędzy osobami stojącymi w kolejce oraz w otoczeniu pływalni, tj.: szatni, przebieralni, toalet, natrysków, brodzika – poprzez zastosowanie widocznych wskazówek (np. naklejki na podłodze lub stojące znaki).
– Obowiązkowa dezynfekcja rąk przez użytkowników przy wejściu na teren obiektu.
– Przestrzeganie zasad higieny użytkowników na pływalniach – obowiązkowa i staranna kąpiel oraz umycie całego ciała pod natryskiem przed wejściem do hali basenowej. Przestrzeganie ścisłego rozdziału strefy obutej i bosej, przejście do hali basenowej przez brodzik do płukania stóp.
– W przypadku małych niecek i jacuzzi, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego zaleca się – korzystanie z nich pojedynczo lub w kilka osób pozostających we wspólnie zamieszkujących.
– W przypadku małych niecek basenowych i jacuzzi, w których nie prowadzi się dezynfekcji związkami chloru, zaleca się jej wprowadzenie.
– Obowiązkowe noszenie osłon ust i nosa przez użytkowników z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie – osłona ust i nosa powinna być zdjęta i pozostawiona wraz z ubraniem w przebieralni, z której należy bezpośrednio udać się pod natrysk i poprzez brodzik przejść do basenu. Ubierając się po kąpieli należy ponownie założyć osłonę ust i nosa w pomieszczeniu przebieralni.
– Ograniczenie pobytu w obiekcie do czasu kąpieli w basenie i przebrania się.
Ograniczenie działalności saun:
– ograniczenie liczby osób korzystających w jednym czasie z saun do 50% maksymalnej zajętości,
– rekomendacja zamknięcia saun, które nie zapewniają temperatury większej niż 60oC,
– obowiązkowe korzystanie z saun boso, bez okrycia wierzchniego za wyjątkiem ręcznika (drzwi do sauny muszą pozostać zamknięte w celu utrzymania żądanej temperatury).