Ponad 10,5 mln zł będzie kosztować modernizacja wieży ciśnień w Ciechanowie oraz budowa w jej sąsiedztwie Eksploratorium Matematyki i Techniki.
W piątek 21 kwietnia prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podpisali umowę na dofinansowanie m.in. tej inwestycji.
– Za nieco ponad rok zmieni się nie tylko to miejsce, ale przede wszystkim to odnowione miejsce zmieni Ciechanów. Stawiamy na wzrost potencjału turystycznego miasta. Chcemy poprzez realizację tej inwestycji przyciągnąć do Ciechanowa turystów, przyciągnąć całe rodziny z dziećmi, aby przez zabawę, doświadczenia i eksperymenty edukować najmłodszych. To będzie miejsce spotkań i rozmów ciechanowian. To będzie atrakcyjna przestrzeń stanowiąca nowy symbol miasta – powiedział na konferencji prasowej prezydent Krzysztof Kosiński.
W konferencji uczestniczyła członkini Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik, popularyzatorka nauki, profesor biologii molekularnej Magdalena Fikus. Miasto podejmuje ścisłą współpracę z CNK oraz środowiskami naukowymi.
– Jestem bardzo wzruszona, byłam od początku zachwycona tą wieżą, jej kształtem. Ona ma wyjątkowe połączenie matematyczne, to jest niezwykłe połączenie dwóch brył. To będzie miejsce, w którym nie będzie napisane „nie dotykać”. To nie będzie taka czysta nauka, to będzie nauka związana mocno z naszym codziennym życiem. Słowo „matematyka” nie będzie straszyło. Ten pomysł w niezwykłym tempie nabiera kształtów – podkreślała profesor Magdalena Fikus.
Wieża ciśnień, która została zaprojektowana w 1972 roku przez architekta Jerzego Bogusławskiego, jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Znajduje się w najwyższym miejscu w mieście i od lat 80-tych jest całkowicie nieużytkowana.
Rewitalizacja polegała będzie na przystosowaniu konstrukcji wieży do nowych funkcji bez zasadniczej ingerencji w jej „matematyczny” kształt. Planowane jest wykonanie pełnej instalacji iluminacji wieży, oświetlenie liniowe LED na każdym z 32 żeber pierścieni stanowiących konstrukcję torusa. Teren wokół wieży stanie się ogrodem sztuki, stanowiącym estetyczne przedpole dla Eksploratorium Matematyki i Techniki.
Eksploratorium będzie się mieściło w nowoczesnym dwukondygnacyjnym budynku. Będą w nim trzy sale ekspozycyjno-edukacyjne, kawiarnia i taras widokowy. Będą w nim prowadzone zajęcia i warsztaty multimedialne rozwijające zainteresowania matematyką, techniką i innymi naukami ścisłymi, a konstrukcja wieży i zamknięta w niej symbolika matematyczna będzie podstawowym materiałem poglądowym.
Autorem projektu ciechanowskiego centrum nauki w ramach rewitalizacji „wieży ciśnień” i jej otoczenia jest urodzony w Mławie warszawski architekt Jerzy Ebing, autor m.in.rewitalizacji Starej Komendy w Mławie.
Ciechanów możne pozyskać pieniądze z UE a Mława co ostatnio zrobiła za pieniądze pozyskane z UE proszę zobaczyć na profilu facebook prezydenta Ciechanowa informacje o inwestycjach prawie co tydzień jest nowa informacja ze pozyskał pieniądze na cos z funduszy unijnych aby u nas się zmienił burmistrz gdyż obecny chyba nie wie jak się pozyskuje środki unijne lub dobiera sobie takich ludzi którzy żyją chyba w innej epoce innym systemie jeśli chodzi o doświadczenie w dziedzinie pisania projektów i pozyskiwania środków unijnych a czasu coraz mniej na ich wykorzystanie.