Dzisiaj, w dzień św. Walentego, święto obchodzą wszyscy zakochani. Jak się okazuje miłość jest uczuciem obserwowanym również w świecie zwierząt. Są gatunki, które tworzą wzorowe rodziny i łączą się w pary na całe życie. Są jednak i takie, które regularnie zmieniają partnera, zdradzają się lub… żyją w haremach.
Wilki stanowią wzór przykładnej, kochającej się rodziny. Grupa rodzinna wilków to ojciec, matka i dzieci w wieku 1-3 lat; najważniejsza postacią w rodzinie jest ojciec.
Bobry to również kochająca się rodzina (ojciec, matka i dzieci w wieku 1-3 lat), wspólnie budują dom (żeremie lub norę), tamy i kanały, wspólnie zbierają zapasy pokarmu na zimę. Szefową rodziny bobrów jest matka.
Łabędzie i dzikie gęsi pozostają sobie wierne aż do śmierci, zakochują się za młodu i są ze sobą na dobre i na złe. Po utracie partnera bywa, że do końca życia pozostają wdowami lub wdowcami.
Niedźwiedzie brunatne to samotnicy, samce potrafią być niebezpieczne nawet dla własnych dzieci. „Zakochują się” tylko na chwilę – samce i samice spotykają się jedynie na uprawianie miłości, czyli w okresie godów. Samica nie tylko sama musi wyżywić młode, ale czasem bronić ich przed agresywnymi samcami.
Pantera śnieżna to również samotnik, żyjący wśród pustkowi wysokich gór centralnej Azji. Jednak nawet pantery śnieżne przełamują skłonności samotnicze na krótki czas godów. Później samice z opieką nad młodymi zostają już same. Ryś i tygrys to, podobnie jak pantera śnieżna, samotnicy, spotykający się jedynie na okres godów. Foki z kolei żyją w haremach.
W przypadku sóweczek pary precyzyjnie dzielą obowiązki rodzinne. Ona jest odpowiedzialna za wysiadywanie jaj i pilnowanie piskląt, a on za znalezienie domu (dziupli) i dostarczanie rodzinie pokarmu – upolowanych gryzoni i innych małych ssaków oraz ptaków.
Wodniczka, niepozorny ptak wielkości wróbla, to tytan seksu – samce nie robią nic oprócz śpiewania i uprawiania miłości. Samica może mieć każde ze swoich pięciu piskląt z innym samcem. Wodniczka zamieszkuje rozległe bagna, w Polsce żyje 90 proc. unijnej populacji tego zagrożonego wymarciem gatunku, stąd jest on symbolem ptaków Polski w Unii Europejskiej.
Bocian biały – powszechnie, lecz niesłusznie uznawany za przykład pary połączonej trwałym, wieloletnim związkiem. Bociany są bardziej przywiązane do miejsca (gniazda) niż do partnera.
Na Walentynki Fundacja WWF proponuje, by zamiast kupować tradycyjne czekoladowe serca czy kwiaty, sprawić bliskiej osobie niezwykle oryginalny i mądry prezent: wirtualną adopcję jednego z zagrożonych gatunków zwierząt. Po dokonaniu adopcji na stronie pomagam.wwf.pl otrzymamy gotowy do wydrukowania certyfikat z imieniem i nazwiskiem obdarowanej osoby oraz specjalne podziękowania od Fundacji WWF Polska.
Podobają mi się zwłaszcza ci tytani seksu 🙂
A to ci wodniczka :)))