To przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania Pańskiego. W Kościele rzymskokatolickim to czas wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Katolicy adorują Najświętszy Sakrament w kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Można przy nim spotkać nie tylko ministrantów, ale też harcerzy i strażaków.
Wielka Sobota to czas żałoby. Tego dnia nie odprawia się mszy św. ( Chrystus leży w grobie i tam jest nieustannie adorowany), a Komunii świętej udziela się wyłącznie osobom umierającym. To także ostatni przed Wielkanocą moment na skorzystanie z sakramentu pokuty. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Później odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej (są to już jednak obchody Niedzieli Wielkanocnej).
Ta zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Przy kościołach płoną ogniska, kapłani święcą ogień, od którego następnie zapala się paschał (świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa). Kapłan żłobi na paschale znak krzyża. Wypowiada też słowa: „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”.
Następnie paschał (na którym umieszcza się też pięć czerwonych gwoździ i aktualną datę) wnosi się do świątyni (w której wyłączone są wszystkie światła), a wierni zapalają od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło. Zwieńczeniem obrzędu jest uroczysta pieśń, która zaczyna się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!”.
Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Przypominają one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Tej nocy powraca po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew „Alleluja”. Celebrans dokonuje poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu.
W Wielką Sobotę ( w ciągu dnia) błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny.