Czad zbiera śmiertelne żniwo. Ten bezwonny gaz nazywany jest cichym zabójcą. Już w pierwszym miesiącu sezonu grzewczego w Polsce było 200 zdarzeń, w których życie straciło 5 osób. Czujniki czadu to często jedyna nasza obrona. Jak instalować urządzenia, ażeby nas chroniły?
W pierwszym miesiącu 200 zdarzeń życie straciło 5 osób
Jeszcze 14 lat temu w Polsce w sezonie zimowym grzewczym, który trwa od początku października do końca marca, było aż 5653 zdarzeń z zatrucia tlenkiem węgla. W ich wyniku 2177 zostało poszkodowanych, a 111 zmarło. Między innymi dzięki działaniom informacyjnym liczba ta sukcesywnie maleje i w minionym w sezonie 2022/2023 zdarzeń było 2552 z 1087 osobami poszkodowanymi i 54 ofiarami śmiertelnymi.
W obecnym sezonie grzewczym już w pierwszym miesiącu było 200 zdarzeń, w których życie straciło 5 osób. Dlatego strażacy przypominają by poza przestrzeganiem podstawowych zasad utrzymania paleniska, przewodu kominowego i odpowiedniej wentylacji montować także czujniki czadu, które informują nas o wystąpieniu tego bezwonnego trującego gazu w powietrzu. Należy je instalować gdy mamy w budynku instalację centralnego ogrzewania zasilanego poprzez spalanie paliw (m.in. węgla, oleju, drewna i pochodnych), a także instalacje pieca gazowego w łazienkach ogrzewającego wodę czy całe mieszkanie.
Detektor w momencie wykrycia w powietrzu niebezpiecznego stężenia tlenku węgla, ostrzega domowników sygnałem dźwiękowym. Jego żywotność to 5 do 10 lat oczywiście przy corocznej wymianie baterii.
Czujnik czadu montujemy w pomieszczeniach, gdzie znajdują się paleniska oraz w sypialni. Ważne by nie znajdował się bezpośrednio obok kratki wentylacyjnej, drzwi lub okna, bo intensywny ruch powietrza zakłóca pracę urządzenia.
Często czujniki wykrywają nie tylko czad, ale i dym. Czujniki czadu, dymu czy gazu kosztują niewiele, zaledwie kilkadziesiąt złotych, a niejednej osobie uratowały życie.
Strażacy radzą, co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.