Broń, materiały wybuchowe, znaczne ilości środków chemicznych przejęły służby podczas działań w kilkunastu województwach w Polsce, w tym na Mazowszu. W akcji wzięło udział ponad 100 policjantów.
Ponad 100 policjantów zaangażowanych w działania
Służby eliminując materiały wybuchowe z rynku, przejęły 4 urządzenia wybuchowe wraz z zapalnikami, 9 kg materiałów wybuchowych, 120 kg prekursorów materiałów wybuchowych, w tym 45 litrów substancji płynnych. Policjanci zabezpieczyli także 60 kg środków chemicznych mogących posłużyć do wytwarzania materiałów pirotechnicznych. W akcji wzięło udział ponad 100 policjantów z CBŚP, CLKP, minerów-pirotechników z SPKP i policjantów wielu jednostek terenowych Policji.
Policjanci z Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego Policji, zajmują się na co dzień tematyką dotyczącą nielegalnego wytwarzania, posiadania, posługiwania się, handlu samodziałowymi materiałami i urządzeniami wybuchowymi. Podczas ostatnich działań, przeprowadzonych wspólnie z funkcjonariuszami wielu zarządów CBŚP i komend wojewódzkich sprawdzono kilkadziesiąt osób, które mogły nielegalnie wytwarzać mieszaniny pirotechniczne czy posiadać prekursory materiałów wybuchowych.
Akcja na terenie 13 województw
Działania zostały przeprowadzone w minionym tygodniu na terenie województw: mazowieckiego, małopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, podkarpackiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego, łódzkiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i lubelskiego. W akcji policjantów CBŚP wspierali eksperci z zakresu chemii z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, jak również lokalnych Laboratoriów Kryminalistycznych Komend Wojewódzkich Policji oraz policyjni minerzy-pirotechnicy i technicy kryminalistyki.
Przeszukano 34 posesje oraz mieszkania
Wówczas to, przeszukano 34 posesje oraz mieszkania w celu przejęcia niebezpiecznych materiałów. W działaniach został wykorzystany specjalistyczny sprzęt używany przez pirotechników CBŚP, m.in. pojazd służący do transportu materiałów niebezpiecznych, a także urządzenia do analizy zabezpieczonych substancji chemicznych.
Podczas akcji funkcjonariusze przejęli 4 urządzenia wybuchowe wraz z zapalnikami, 9 kg materiałów wybuchowych, 120 kg prekursorów materiałów wybuchowych, w tym 45 litrów substancji płynnych. Zabezpieczono także 60 kg środków chemicznych mogących posłużyć do wytwarzania materiałów pirotechnicznych oraz marihuanę.
Zabezpieczone podczas działań urządzenia wybuchowe zostały zneutralizowane w ramach eksperymentu procesowego w „Platformie do prowadzenia eksperymentów procesowych oraz neutralizacji materiałów wybuchowych” na poligonie w Biedrusku.
Za te przestępstwa może grozić kara do 8 lat więzienia
Zabezpieczone w trakcie działań substancje chemiczne oraz prekursory zostaną poddane szczegółowym badaniom przez biegłych. W przypadku wydania przez nich opinii potwierdzających, że są to materiały wybuchowe lub prekursory materiałów wybuchowych, których posiadanie jest zabronione, osobom, u których je zabezpieczono, może grozić odpowiedzialność karna z art. 164 i 171 kodeksu karnego, a także z art. 12 Ustawy o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych. Za te przestępstwa może grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Pirotechnicy CBŚP zwracają uwagę, że gotowe mieszaniny pirotechniczne oraz ich prekursory ze względu na swoje właściwości są bardzo niebezpieczne, a ich wytwarzanie, użycie lub nawet samo przechowywanie może stwarzać ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach.
Źródło: CBŚP