W maju mija 5 lat od kiedy powstała 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej działająca na terenie Północnego Mazowsza. To okazja do podsumowań.
Terytorialsi od 5 lat
Dokładnie w maju 2017 roku swoją działalność rozpoczęła 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, na której dowódcę wyznaczono płk. Andrzeja Wasielewskiego. Datę wyznaczenia dowódcy uznaje się za początek formowania mazowieckich terytorialsów na terenie Północnego Mazowsza.
5 lat temu Ciechanów stał się siedzibą dowództwa 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dowództwo wraz z jednym batalionem lekkiej piechoty powstało w koszarach przy ulicy Wojska Polskiego 54, gdzie do 2010 r. stacjonował 1 Ciechanowski Pułk Artylerii. 5 Mazowiecka Brygada OT jest jedną z dwóch brygad WOT działających na terenie województwa mazowieckiego. Jej stałym rejonem odpowiedzialności (SRO) jest 17 powiatów północnego Mazowsza oraz 7 dzielnic prawobrzeżnej Warszawy.
W pierwszym etapie utworzone zostało dowództwo brygady, a po osiągnięciu gotowości do realizacji zadań, w struktury brygady wszedł 53 batalion lekkiej piechoty z Siedlec. Obecnie jest to batalion o najwyższym stopniu ukompletowania wśród pododdziałów brygady. Kolejnym etapem było rozpoczęcie formowania 51 „ciechanowskiego” batalionu lekkiej piechoty. W kolejnych latach powstał batalion 52, który stacjonuje w Komorowie oraz najmłodszy, 54 w Zegrzu Południowym. Obecnie brygadą dowodzi płk Mieczysław Gurgielewicz, jest to drugi dowódca w 5-letniej działalności brygady.
Od 2018 roku brygada posiada patrona, którym został lokalny bohater podziemia niepodległościowego, Żołnierz Wyklęty, ppor. Mieczysław Dziemieszkiewicz, ps. Rój oraz obchodzi swoje święto, które wyznaczono na dzień 7 lipca. W ciągu 5 lat istnienia brygadzie został wręczony sztandar, przyjęła dziedzictwo tradycji oraz wprowadzono odznakę pamiątkową.
27 szkoleń podstawowych i wyrównawczych
Działalność wewnętrzna mazowieckich terytorialsów głównie polega na szkoleniu nowych żołnierzy oraz rozwijaniu ich umiejętności zarówno kryzysowych jak i bojowych. Od 2017 roku przeprowadzono w brygadzie 27 szkoleń podstawowych i wyrównawczych dla nowych ochotników. Obecnie w brygadzie służy ponad 2200 żołnierzy w tym 2 tysiące ochotników. Żołnierze już służący w brygadzie oprócz programowych szkoleń rotacyjnych, w których biorą udział. Mają również możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, biorąc udział w kursach podoficerskich i oficerskich. Do tej pory brygada zorganizowała 7 edycji kursu podoficerskiego SONDA. Brygada nawiązała również współpracę z armią brytyjską, której żołnierze odbywają wspólne szkolenia z żołnierzami 5 MBOT.
Misją WOT obrona i wspieranie społeczności
Działalność brygady na przestrzeni ostatnich 5 lat to przede wszystkim realizacja misji WOT jaką jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. Realizując ją, żołnierze działali na wielu płaszczyznach. Usuwali skutki wichury, jaka nawiedziła teren odpowiedzialności 51 batalionu z Ciechanowa, blisko przez 2 lata wspierali placówki medyczne oraz samorządy w walce z pandemią. Końcówka roku 2021 przyniosła trudną sytuację na granicy polsko – białoruskiej i konieczność obrony polskiej granicy. Od października żołnierze wszystkich pododdziałów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają Straż Graniczną w patrolowaniu strefy przygranicznej, wykonują patrole piesze, kołowe, rzeczne oraz powietrzne z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych (BSP). W brygadzie zostały również utworzone Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców, które działają w punktach tymczasowego zakwaterowania.
Żołnierze oprócz szkoleń i działań podejmowanych zgodnie z przeznaczeniem wojska, pamiętają o weteranach i kombatantach, szczególnie tych działających w szeregach Armii Krajowej, której tradycje dziedziczą i kultywują Wojska obrony Terytorialnej.
Brygada przez cały czas rozwija się, pozyskuje nowy sprzęt oraz powiększają się szeregi mazowieckich terytorialsów.