Podrobione zabawki często zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia, ich wprowadzanie do obrotu jest przestępstwem. Kara wynosi do 5 lat pozbawienia wolności. Blisko 8 tys. sztuk podrobionych zabawek za ponad pół miliona złotych zabezpieczyła w ostatnim czasie Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).
Podrobione zabawki za pół miliona złotych
Szacunkowa wartość towaru wynosi 535 tys. zł. Nielegalny towar znajdował się w hali targowej Centrum Handlowego w Wólce Kosowskiej.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej skontrolowali halę w Wólce Kosowskiej i znaleźli zabawki oznaczone zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych firm.
Podrobione zabawki, opakowania, znaki CE
Zabawki znajdowały się wewnątrz boksu handlowego. Były poukładane na regałach sklepowych, w koszach oraz przed pomieszczeniem handlowym. Część zabawek leżała luzem na ziemi. Pracownicy pakowali pojedyncze zabawki w zestawy.
Funkcjonariusze znaleźli również puste opakowania z zastrzeżonymi znakami towarowymi. Dodatkowo zabezpieczono naklejki w języku polskim do oznaczania towaru z kodem kreskowym i znakiem CE. Miały one świadczyć o tym, że sprzedawane zabawki spełniają wszystkie wymagania unijne i są bezpieczne dla dzieci.
Przedstawiciel kancelarii prawnej reprezentującej firmy będące właścicielami znaków towarowych potwierdził, że wszystkie zabawki zostały nielegalnie opatrzone zastrzeżonymi znakami towarowymi.
Kary i dalsze postępowanie
Podrobione zabawki często zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia, m.in. ftalany, co niejednokrotne potwierdzały badania prowadzone w Laboratorium Celno-Skarbowym.
Wprowadzanie do obrotu towaru z podrobionymi znakami towarowymi jest przestępstwem. Kara wynosi do 5 lat pozbawienia wolności. Postępowanie prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie.