Kontrole w domach w mieście. Mieszkańcy powinni spodziewać się kontroli, ponieważ trwa walka z trucicielami powietrza. W każdej chwili właścicieli nieruchomości może skontrolować Straż Miejska, która będzie dochodzić między innymi, czym palimy w piecu i czy aby na pewno nie śmieciami. Gdy kontrolujących nie wpuścimy, mogą wezwać policję.
Kontrole mieszkańców. Nie możemy odmówić
Kontrole w domach mieszkańców mogą być dokonywane między godz. od 6 do 22, a w firmach całą dobę. Gdy kontrolujących nie wpuścimy, mogą wezwać policję. Wówczas możemy liczyć się z bardzo dotkliwą karą za utrudnianie czynności, sąd może wymierzyć nam aż trzy lata pozbawienia wolności.
Strażnicy kontrolują, co spalane jest w paleniskach na podstawie restrykcyjnej ustawy, obowiązującej od 1 lipca 2018 roku tzw. „antysmogowej”. Szukają w nich pozostałości zakazanych: węgla brunatnego oraz jego pochodnych, węgla kamiennego w postaci sypkiej, paliw zawierających biomasę (np. mokrego drewna), mułów oraz flotokoncentratów węglowych i oczywiście śmieci, czyli m.in. foli gum itp. Gdy je wykryją, mogą tylko pouczyć lub nałożyć mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł.
W przypadku odmowy przyjęcia mandatu grozi nam kara w wysokości 5 tys. zł.
Nim wpuścimy na swoją posesję kontrolerów, warto sprawdzić, czy nie podszywają się pod nich niepowołane osoby. W Mławie Burmistrz Sławomir Kowalewski 8 listopada zarządzeniem 233/2023 powołał 10-osobową komisję ds. kontroli nieruchomości w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
W skład komisji wchodzą: Grzegorz Malon, Karolina Olszewska, Piotr Żerański, Elżbieta Zembrzuska, Monika Welenc oraz strażnicy miejscy Grzegorz Ludwiczak, Łukasz Szykowski, Marcin Zakrzewski, Andrzej Kozłowski, Włodzimierz Kołakowski.
Każda kontrola przestrzegania przepisów prowadzona jest w co najmniej 2-osobowych zespołach według ustalonego schematu kontroli. W trakcie prowadzenia czynności kontrolnych sprawdzeniu podlega stan faktyczny w zakresie objętym zakresem kontroli.
Wśród stawianych przez Burmistrza przed mławskimi kontrolującymi celów znajdziemy: nadzorowanie gospodarowania odpadami komunalnymi oraz nieczystościami ciekłymi przez właścicieli nieruchomości na rzecz ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.
Mławscy kontrolujący są uprawnieni m in do:
1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren;
2) przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
3) żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
4) żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.
5)Kontrola może być prowadzona w terenie — na obszarze kontrolowanej nieruchomości, albo w trybie kontroli na dokumentach, w miejscu pracy kontrolowanego, w przypadkach szczególnych — w trybie kontroli zdalnej, prowadzonej w tej formie wyłącznie za zgodą Kontrolowanego.
Komisje skontrolują w szczególności: 1) utrzymanie czystości i porządku na nieruchomości oraz na chodniku przylegającym bezpośrednio do nieruchomości, 2) wyposażenie miejsca gromadzenia odpadów komunalnych w pojemniki i/lub worki do zbierania odpadów, 3)utrzymanie miejsca zbierania odpadów komunalnych i pojemników do zbierania odpadów w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, 4) wykonywanie obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, 5) posiadanie przydomowego kompostownika i sposób kompostowania bioodpadów zebranych na nieruchomości, 6) wykonywanie obowiązku złożenia deklaracji w sprawie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, 7) sposób przejściowego gromadzenia nieczystości ciekłych wytwarzanych na nieruchomości, sposób i częstotliwość pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych wytwarzanych na nieruchomości, w tym posiadanie umów zawartych z podmiotami uprawnionymi na wykonywanie usług w tym przedmiocie 9) wykonanie obowiązku przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej.
- R E K L A M A -
Gumaki opony śmieci się pali po 22 według zaleceń rzadu.
Zamordyzm. Gorzej jak za komuny. Najpierw niech przynajmniej będzie podejrzenie i podstawy a nie z buciorami mi do domu.
A jak z kontrolą segregowania smieci na osiedlach czy tam bierze sie co leci
Haha pierwszy dom to powinien być sprawdzony ten przyklejony do [WYMODEROWANO]. Palą dziadostwem aż czarno na ulicy i smród niemiłosierny, fuuu. Szukają daleko a swojego podwórka nie widzą
czekam n wyniki kontroli
To zapowiadają się przeszukania domów i posesji jak w Stanie Wojennym albo nie daj Boże jak za okupacji.Oczywiscie, że czyste powietrze trzeba dbać ale w moim mniemaniu kontrole powinny być przeprowadzane tam gdzie istnieje uzasadnione domniemanie zatruwania powietrza.Traktowanie wszystkich wlascicieli posesji jako potencjalnych przestepcow uwłacza ich godności budując wrogość do władzy samorządowej. A wybory samorządowe już niedługo…
Kiedyś tam była Inspekcja Robotniczo Chłopska nazywana IRCHA 🙂