Od 9 lutego weszła w życie nowelizacja prawa dotycząca kontroli drogowych. Jak się zachować podczas policyjnej kontroli?
Jak się zachować podczas policyjnej kontroli. Nowe zasady
W nowelizacji głównie chodzi o określenie, kogo dotyczą zasady kontroli drogowych. Były wątpliwości co do osób jeżdżących na hulajnogach elektrycznych, urządzeniach transportu osobistego oraz motorowerach. Od 9 lutego 2022 r. kierujących wymienionymi środkami transportu obowiązują takie same zasady, jak kierowców samochodów i motocykli.
Zmieniła się również sama procedura kontroli drogowej.
Po zatrzymaniu pojazdu do kontroli policjant podaje stopień, imię i nazwisko, a także przyczynę zatrzymania. Wyjątek to akcje kontrolne wykonywane przez umundurowanych policjantów, jak m.in.: kontrole sprawdzające stan trzeźwości kierowców – wtedy policjant podaje tylko przyczynę zatrzymania.
To także musisz wiedzieć:
- Na żądanie kierowcy umundurowany policjant ma obowiązek pokazać legitymację służbową.
- Nieumundurowany policjant musi przedstawić legitymacje od razu bez prośby kierowcy.
- Legitymację służbową okazuje się w sposób umożliwiający kierowcy odczytanie i zanotowanie danych pozwalających na identyfikację policjanta, w szczególności dotyczących jego stopnia, imienia i nazwiska oraz nazwy organu, który wydał ten dokument.
Nie należy wysiadać z pojazdu:
- Po zatrzymaniu przez policję nie należy wysiadać z samochodu.
- Podczas kontroli należy trzymać ręce na kierownicy, chyba że kontrolujący policjant poprosi o opuszczenie pojazdu.
- Na polecenie kontrolującego policjanta trzeba wyłączyć silnik pojazdu i włączyć światła awaryjne, a także umożliwić dokonanie identyfikacji pojazdu, w szczególności przez udostępnienie kontrolującemu komory silnika oraz innych miejsc w pojeździe.
Policjant może zająć miejsce kierowcy i prowadzić nasze auto w dwóch przypadkach.
- Jeśli policjant chce sprawdzić stan techniczny pojazdu, w szczególności skuteczności działania hamulców albo sprawdzenia masy lub nacisku osi pojazdu.
- Jeśli policjant musi przemieścić pojazd w miejsce, w którym nie utrudnia ruchu i nie zagraża bezpieczeństwu. Także jeżeli funkcjonariusz podejrzewa, że kierowca jest nietrzeźwy.