Do 23 lutego 2020 roku policja w całym kraju przeprowadza działania pod nazwą „Bezpieczne Ferie”.
Drogówka prowadzi wzmożone patrole na drogach dojazdowych do zimowych kurortów. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracają na: stosowanie się do ograniczeń prędkości, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, korzystanie z pasów bezpieczeństwa, przewożenie dziecka w foteliku, stan techniczny pojazdu, stan psychofizyczny i koncentrację w trakcie prowadzenia pojazdu, oraz korzystanie z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Dodatkowo przygotowany został wykaz miejsc prowadzenia kontroli stanu technicznego autobusów oraz kierowców tych pojazdów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek.
Mundurowi będą ostrzegać pieszych, w tym dzieci i młodzież, przed m.in. nieostrożnym wejściem na przejście, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, przebieganiem przez jezdnię. Dodatkowo będą uświadamiać o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych.
Jak spędzić bezpiecznie ferie? Porady od policjantów dla dzieci i rodziców:
1. Przestrzegaj dziecko, aby zostając same w domu, nie otwierało drzwi nieznajomym.
2. Zwróć uwagę na sposób bezpiecznego przechowywania kluczy do mieszkania, którymi dysponuje dziecko.
3. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, aby bawiło się tylko na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że ma zapewnioną opiekę osób dorosłych. Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne jest bardzo niebezpieczne!
4. Przypomnij dziecku, że jezdnia to miejsce przeznaczone dla samochodów, a nie do zabaw, czy ślizgania się.
5. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.
6. Gdy Twoje dziecko wybiera się na dyskotekę, przypomnij mu, aby:
– wybierało znane sobie lokale lub te sprawdzone przez zaufanych kolegów, znajomych,
– nigdy nie wychodziło z domu bez przekazania informacji o miejscu pobytu, porze powrotu do domu, osób z którymi przebywa itp.,
– było ostrożne w zawieraniu nowych znajomości z przypadkowo napotkanymi osobami, odchodząc od stolika, przy którym siedziało, nie pozostawiało bez nadzoru napojów, które spożywało.
7. Jeżeli dziecko wyjeżdża na zimowisko, sprawdź czy organizator ma zezwolenie na prowadzenie zorganizowanego wypoczynku w oferowanym miejscu i czy zapewnia dzieciom opiekę medyczną.
8. Przypomnij dziecku o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. niepełnoletni do ukończenia 16 roku życia mają obowiązek używania kasku ochronnego konstrukcyjnie przeznaczonego do jazdy na nartach czy snowboardzie.
źródło: KGP
yanosik w dłoń i bez problemu
nie ma jak być dobrze poinformowanym 😉