Wielu z nas wypoczywa nad wodą. Każdego roku, latem policja odnotowuje wzrost liczby niebezpiecznych zdarzeń i utonięć. Za tymi liczbami kryje się ludzka tragedia. Dlatego tak ważne, by korzystanie z tej formy wypoczynku odbywało się w mądry, odpowiedzialny i bezpieczny sposób.
Przepisy nad wodą – bezpieczeństwo i trzeźwość
Zasady bezpieczeństwa osób, przebywających na obszarach wodnych, szczegółowo określa znowelizowana Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.
- „Art.3.Osoby przebywające na obszarach wodnych obowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób, a w szczególności:
- 1) zapoznania się z zasadami korzystania zdanego terenu, obiektu lub urządzenia i ich przestrzegania;
- 2)stosowania się do znaków nakazu i zakazu umieszczanych przez podmioty, o których mowa wart.12 ust.1;
- 3)zapoznania się i dostosowania swoich planów aktywności do umiejętności oraz aktualnych warunków atmosferycznych;
- 4)użytkowania sprzętu odpowiedniego do rodzaju podejmowanej aktywności, sprawnego technicznie i zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami użycia;
- 5)bezzwłocznego informowania odpowiednich służb ratowniczych lub podmiotów, o których mowa wart.12 ust.1, o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób.”
Osoby nietrzeźwe (stan powyżej 0,5 promila alkoholu) lub będące po użyciu alkoholu (stan od 0,2 do do 0,5 promila alkoholu), nie mogą korzystać ze sprzętów wodnych oraz prowadzić łodzi motorowej.
Zgodnie z Kodeksem karnym, art. 178 a § 1. „Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”
Karane jest także kierowanie łodzią motorową po użyciu alkoholu – zgodnie z Kodeksem wykroczeń, Art. 87. § 1. „Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny (…)”
Co zatem w przypadku, gdy ktoś chce wypić piwo i popływać rowerem wodnym lub kajakiem?
Określa to art. 7 Ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych – „Zabrania się prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym, osobie znajdującej się wstanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.”
Z obowiązujących przepisów wynika jednoznacznie, że osoby będące po użyciu alkoholu, pływające kajakiem, rowerem wodnym czy żaglówką dopuszczają się wykroczenia, zagrożonego karą grzywny.
- Alkohol i ryzykowne zachowania
- Alkohol, brak wyobraźni, rozsądku oraz brawura nad wodą, to połączenie , które prowadzi do tragicznych wypadków. Osoba, będąca pod wpływem alkoholu, przecenia swoje możliwości, nie ocenia właściwie zagrożenia, podejmuje ryzykowne działania. Nad wodą, za takie zachowanie można zapłacić życiem lub utratą zdrowia. Ważna jest reakcja świadków. Jeśli widzimy czyjeś ryzykowne zachowania, reagujmy. Należy wezwać ratownika lub patrol Policji.
- Bezpieczeństwo dzieci
- Pamiętajmy, że dzieci mogą przebywać nad woda tylko pod opieka osoby dorosłej. Nie mogą oddalać się od opiekuna a sam opiekun powinien zachować maksymalną uwagę w trosce o bezpieczeństwo podopiecznych. Niedopuszczalne jest by opiekun dzieci był pod wpływem alkoholu. Do utonięć dochodzi najczęściej z powodu braku odpowiedniego nadzoru dorosłych nad swoimi pociechami. Apelujemy do rodziców i opiekunów, aby w okresie wakacyjnego rozluźnienia, zwiększyli nadzór nad dziećmi i sami przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą.
Rzeki i dzikie rozlewiska – wodna pułapka
Każdego roku, na terenie dzikich rozlewisk oraz rzek, policja odnotowuje tragiczne zdarzenia. Są to szczególnie niebezpieczne miejsca – zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Niezbadany, gliniasty grunt, zapadliny, rwący nurt to prawdziwe pułapki. Takich miejsc należy unikać. Dzikie kąpieliska oraz miejsca oznaczone tablicą „Czarny punkt wodny” w okresie letnim będą pod ścisłym nadzorem Policji – (link) Informacja o „Czarnych punktach wodnych” na terenie Mazowsza.
Źródło: KPP Mława