Metoda oszustwa na „BLIKa” nadal działa. Pieniądze stracił w ten sposób 40-letni mieszkaniec powiatu mławskiego. Mężczyzna był przekonany, że udostępnia kod Blik znajomej z portalu społecznościowego. Tymczasem konto znajomej przejął haker.
40-latek myślał, że pomaga znajomej z portalu społecznościowego
Mławscy policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). W ciągu ostatnich tygodni odnotowano kilka takich przypadków. Oszuści podszywali się pod znajomych na portalu społecznościowym i prosili o pilną pożyczkę z wykorzystaniem kodu BLIK. Ostrzegamy, hakerzy mogą przejąć konto na profilu społecznościowym i posłużyć się nim, by wyłudzić pieniądze.
Metoda oszustwa na „BLIKa” nadal działa. Ostatnio, w ten właśnie sposób pieniądze stracił 40-letni mieszkaniec pow. mławskiego. Był przekonany, że udostępnia kod Blik znajomej z portalu społecznościowego. Tymczasem konto znajomej przejął haker.
Metoda oszustwa
Przypominamy, na czym polega oszustwo metodą na BLIK. Osoba, logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można cofnąć, przestępca natychmiast go wykorzystuje do wypłaty pieniędzy.
UWAGA — jeśli otrzymasz od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK — zadzwoń do tej osoby i potwierdź jej prośbę. Ta prosta czynność pomoże Ci uniknąć kłopotów. Pamiętaj, by NIGDY nie podawać nikomu danych do logowania na Twoje konto bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbaj także o odpowiednie zabezpieczanie swoich danych osobowych oraz profili i komunikatorów.