Jakie tematy poruszano w polskiej prasie w marcu 1917 roku?  Oto niedzielny przegląd ówczesnych gazet. Przedruki tekstów i zdjęć pochodzą z portalu 100 lat temu.

5. Prawo popełniania samobójstwa

Przed sądem wojskowym w Wiedniu odpowiadał infanterzysta Franciszek Cacek za usiłowane samobójstwo. Oskarżony, 18-letni chłopak, zgłosił się w 1915 dobrowolnie do szeregów i po miesiącu służby został przydzielony do formacyi polowej. Oskarżony tłumaczył się, że chciał popełnić samobójstwo, ponieważ nie otrzymał z domu żadnych wiadomości i podarunków jak jego towarzysze broni.
Z powodu tej samotności postanowił w chwilowej rozpaczy zakończyć smutne życie. Znawcy orzekli, że oskarżony zranili się tak ciężko, że życiu jego groziło niebezpieczeństwo. Zastępca wojskowości domagał się ukarania Cacka, ponieważ w obecnym czasie żołnierz nie ma prawa pozbawiania się życia.
Sąd wojenny nie przychylił się do tych wywodów i oskarżonego uwolnił.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-03-1917

4. Czterodniowy turniej szermierski o „Mistrzostwo studentów Politechniki” – fotografia

3. Nowy wynalazek z dziedziny kinematografu

Ostatni numer „Umschau” zawiera szczegółowy opis wynalazku dra M. Lebmanna, polegającego na tem skonstruowany przez niego aparat może w przeciągu jednej sekundy dokonać 200 do 300 zdjęć kinematograficznych, a co ważniejsze jeszcze, że przy reprodukcyi obrazów pozwala na dowolne regulowanie szybkości tak dalece, reprodukcya może się odbywać 15 do 20 razy wolniej, aniżeli zdjęcie. Znaczenie wynalazku jest olbrzymie, a doniosłość jego nie da się nawet dokładnie na razie ocenić.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-03-1917

2. Złotów. (Osobliwy wypadek.)

Posiedziciel Fryderyk Bottcher w Tarnówku wstawił napełnioną wodą butelcę do pieca. Kiedy rodzina siedziała wieczorem wokoło ciepłego pieca, nastąpiła eksplozja, która rozsadziła piec na drobne kawałki. Z osób nikt nie odniósł szwanku.

Kurjer Poznański, 17-03-1917

1. Poważny wiek ludzki

W starożytnośni poważy wiek u ludzi wcale nie był rzadkością. Pliniusz podaje, że za czasów cesarza Wespazyana w jednym tylko powiecie włoskim żyło przeszło 180 osób, liczących ponad sto lat życia. Z tych 57 liczyło 110 lat, 4 ponad 135 lat a dwie 140 lat. Wiele podobnych przykładów znaleźć można i później, w wiekach średnich, natomiast coraz rzadsze stają się one w miarę zbliżania do czasów najnowszych. W obecnych czasach przeciętny wiek ludzki wynosi zaledwie 48 do 52 lat; a 70 lub 80 lat należy do wyjątków.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-03-1917

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie