6 grudnia o godz.12 Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie zaprasza na wernisaż wystawy „Szopki krakowskie z Muzeum Etnograficznego w Krakowie”.
Szopka krakowska to jedyna w swoim rodzaju opowieść o cudzie Bożego Narodzenia, w której jak w soczewce skupiają się typowe dla Krakowa tradycje, legendy, postacie i współczesne im problemy. Kokietująca wzrok estetyka szopki, żywotność narracji i przede wszystkim jej kontekst społeczny zadecydowały, że w ubiegłym roku szopkarstwo krakowskie stało się pierwszym polskim wpisem na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie pełni wyjątkową rolę w kontekście szopkarstwa ze względu na znajdującą się tam najstarszą istniejącą kolekcję szopek krakowskich na czele ze słynnym dziełem Michała Ezenekiera z XIX wieku. Z tej kolekcji liczącej ponad 150 szopek, zostało wybranych 22, które były nagradzane na Konkursach na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską w latach 1949-2012.
Zostaną one zaprezentowane w różnych kontekstach: od tych najstarszych po te całkiem nowe. Szopki jako sceny Bożego Narodzenia czy wyimki z życia Krakowa; jako świadectwa rodzinnych tradycji oraz międzypokoleniowego przekazu wiedzy i umiejętności. Szopki jako polityczne komentarze oraz antidotum na chorobę i samotność, jako dzieła nie tylko ludzkich rąk, ale przede wszystkim serca.
Najstarszym eksponatem, który będzie można podziwiać w Mławie jest, wykonana przez krakowskiego murarza na początku XX w., kwintesencja szopki krakowskiej – scenka Bożego Narodzenia pod słomianym daszkiem wsunięta pomiędzy dwie wieże bazyliki Mariackiej.
Zagorzały kibic klubu sportowego „Wisła” stworzył szopkę ze smokiem wawelskim, który zamiast ziać ogniem, trzyma na tacy koronę i podaje ją piłkarzowi jako należną „królowi strzelców”. Zaprezentowana zostanie też anty-szopka…
Wystawa w MZZ będzie gościć do 25 lutego 2020 r. Będą jej towarzyszyły warsztaty edukacyjne i oprowadzanie tematyczne. Szczegółowe informacje pod nr tel. 23 564 33 48 lub +48 510 898 864.
Wystawa ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Autorki wystawy: Agnieszka Marczak, Małgorzata Oleszkiewicz,