sobota, 23 listopada 2024
naszamlawa.plKulturaZ Mławy na największe estrady świata. Wywiad z Iwoną Sobotką
- REKLAMA -
  • Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
    Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
    Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom jednorodzinny w Mławie
    Dom jednorodzinny w Mławie
    Cena: 520 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Parterowy dom o pow. 90 m2, okolice Mławy
    Parterowy dom o pow. 90 m2, okolice Mławy
    Cena: 286 000 zł  / Miejscowość: Kuklin  / Kategoria:
  • M-3 na OKM *Na start *Inwestycja pod wynajem*
    M-3 na OKM *Na start *Inwestycja pod wynajem*
    Cena: 239 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Kamienica w centru Działdowa
    Kamienica w centru Działdowa
    Cena: 980 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Działdowo  /…
  • Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
    Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
    Cena: 320 000 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
  • Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
    Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
    Cena: 280 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria:
  • Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
    Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
    Cena: 2 650 000 zł  / Miejscowość: Narzym  / Kategoria:
  • Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Cena: 325 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Cena: 3 800 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:

Z Mławy na największe estrady świata. Wywiad z Iwoną Sobotką

-

Mławianka, sopranistka światowej sławy. Laureatka Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Występowała niemal we wszystkich krajach Europy oraz w Japonii, Chinach i obu Amerykach, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, na scenach największych oper. Zdobywczyni Fryderyka za płytę z pieśniami Karola Szymanowskiego. Jako jedna z niewielu polskich artystów koncertuje regularnie z prestiżową Filharmonią Berlińską. W Mławie mogliśmy ją podziwiać ostatnio w kwietniu 2016 roku, podczas koncertu charytatywnego na rzecz Piotra Chocholskiego, który odbył się z jej inicjatywy. Z Iwoną Sobotką rozmawiamy o karierze, życiowych wyborach i planach na przyszłość.

- R E K L A M A -

Podobno to dzięki Zdzisławowi Skwarze, nieżyjącemu już nauczycielowi śpiewu mławskiej szkoły muzycznej, śpiewa pani dziś arie operowe a nie gotycki metal?
To prawda. Eksperymentowałam z różnymi gatunkami muzycznymi, od poezji śpiewanej, przez piosenkę francuską a nawet metal gotycki…
Jednak to spotkanie z profesorem Skwarą i pierwsze lekcje śpiewu spowodowały moje zainteresowanie śpiewem klasycznym i to, że ta pasja trwa do dziś.

Do mławskiej szkoły muzycznej wracała pani kilkakrotnie jako jurorka Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Zdzisława Skwary. Lubi pani występować w tej roli?
Brałam udział w pierwszych trzech edycjach, teraz jest mi już coraz trudniej znaleźć czas, by być tu co roku. Taka rola to na pewno duża odpowiedzialność, gdyż sama brałam udział w konkursach i wiem, jak wielkie oczekiwania za tym stoją.

Nagrody, zwycięstwa mają znaczenie w tej „branży”?
W różnych produkcjach operowych spotykam się na scenach z laureatami mławskiego konkursu, a więc myślę, że takie nagrody na pewno dodają im skrzydeł i mają pozytywny wpływ na ich dalszą karierę zawodową. Są oczywiście konkursy o randze krajowej, jak i te o randze międzynarodowej, ale myślę, że każde doświadczenie sceniczne zdobyte podczas konkursu jest ważne i przygotowuje młodego śpiewaka do przyszłego zawodu.

Pani w 2004 roku została laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Brukseli. To był przełom? Zaczęły napływać propozycje?
Tak, był to tak naprawdę początek mojej kariery zawodowej, kiedy to mój kalendarz zapełnił się na dwa lata do przodu. Miałam wówczas 22 lata i byłam najmłodszą finalistką w gronie 12 śpiewaków z całego świata. Pierwsza nagroda w Brukseli otworzyła mi drzwi do wielu prestiżowych instytucji, z którymi pracuję do dziś.

Wśród osób, pod okiem których się pani kształciła, jest więcej wielkich nazwisk – Jerzy Marchwiński z Akademii Muzycznej w Warszawie, Tom Krause, u którego studiowała pani w Madrycie. Spotkanie z tymi pedagogami to były świadome wybory, czy szczęśliwe przypadki?
Raczej widzę to jako zrządzenie losu, a te dwie wielkie osobistości, o których pani wspomina miały największy wpływ na mnie i na mój rozwój artystyczny.

Wyjazd na studia do Hiszpanii był naturalnym krokiem w karierze i dalszej nauce?
Był też bardzo trudną decyzją, gdyż zostawiałam w Polsce swoją rodzinę, przyjaciół i pojechałam w ciemno, nie znając języka ani kultury tego kraju. Na szczęście trafiłam na wspaniałych ludzi, którzy pomogli odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości a mój rozwój nabrał takiego tempa, że po roku pracy z profesorem Krause, wygrałam jeden z największych międzynarodowych konkursów wokalnych.

Dzisiaj mieszka pani w Barcelonie, ale podróżuje i występuje na całym świecie. Gdzie czuje się pani najbardziej u siebie?
Ze względu na swój zawód mam ten przywilej, aby podróżować po świecie i poznawać nowe miejsca i kultury. Powoduje to trochę, że wszędzie muszę się czuć jak w domu, gdyż praktycznie jestem w trasie 10 miesięcy w roku. Na pewno Hiszpania jest miejscem, w które wracam, by naładować baterie i zebrać siły, by przygotować się na kolejne wyzwania.

Chętnie przyjeżdża pani do Mławy? Ma pani w tym mieście „swoje” miejsca?
Tak, lubię pospacerować nad zalewem Ruda czy zajrzeć do szkoły muzycznej, która od zawsze była tu moim drugim domem. Mam tu też grono znajomych, z którymi utrzymuję kontakt do dziś i spotykam się z nimi, kiedy jestem w mieście.

Występuje pani w najważniejszych salach koncertowych. Trema jest tam większa? Jak sobie pani z nią radzi?
Najważniejsze jest, aby ją zaakceptować i zamienić w coś pozytywnego, co zmobilizuje nas do wykonania danego zadania. Bardzo pomogła mi w tym książka „The inner voice” autorstwa amerykańskiej śpiewaczki Renée Fleming, którą polecam każdemu śpiewakowi i nie tylko.

Reakcje publiczności są różne w różnych krajach? Artysta musi o tym pamiętać, dostosować się do tego?
Czasem tak. Zwłaszcza w krajach azjatyckich publiczność w inny sposób przeżywa muzykę. W Japonii w sposób niemalże kontemplacyjny. Podczas projektów z Filharmonią Berlińską na Tajwanie traktowano nas prawie jak gwiazdy rocka, a ludzie, którzy nie zdobyli biletu na koncert wypełnili pobliski plac, gdzie ustawiono olbrzymi ekran i reagowali w sposób bardzo żywiołowy. W Europie zaś, w miejscach o dużej tradycji muzycznej, publiczność może być bardzo wymagająca.

Skoro jesteśmy przy wymagających widzach – w tym roku wzięła pani udział w projekcie Filharmonii Berlińskiej „Trip to the moon” – operze dla dzieci. Trudniej śpiewa się dla najmłodszych?
Na pewno jest to publika, do której trzeba adresować inny repertuar. Wspomniany projekt edukacyjny przygotowany jest z niebywałym rozmachem, profesjonalizmem i praktycznie praca nad nim nie różni się od innych produkcji operowych. Dzieci nie tylko wypełniają publiczność, ale stanowią również przeważającą część obsady wykonawczej, a wiadomo, że praca z nimi wymaga szczególnej uwagi.

Opery, koncerty z orkiestrą, ale też kameralne recitale z towarzyszeniem fortepianu –który rodzaj kontaktu z publicznością jest pani ulubionym?
Na pewno recital jest dla mnie najbliższą formą, gdyż ze względu na mniejsze sale jest tam szansa na bezpośredni kontakt z publicznością, który bardzo sobie cenię. Główną domeną mojej działalności jest jednak aktywność operowa, gdzie kreując daną postać mam szanse wykazać się nie tylko pod względem wokalnym, ale również aktorskim.

Bohaterki, w które wciela się pani w operach, zazwyczaj nie żyją długo i szczęśliwie. Dobrze się pani – osoba bardzo pogodna i energiczna – czuje w takich rolach?
Faktycznie, opera ma to do siebie, że na jej końcu jeden głównych bohaterów musi umrzeć. Jest wprawdzie w literaturze kilka oper, które kończą się happy endem, ale poza nielicznymi wyjątkami nie należą do najbardziej popularnych. Do najczęstszych sposobów na uśmiercanie głównej bohaterki należą otrucie, samobójstwo lub choroby zakaźne, ale zdarza się też na przykład skok do rzeki…

Lista pani ról jest imponująca. Jest jeszcze jakaś, o której pani szczególnie marzy?
Mój głos ciągle się zmienia i z wiekiem na pewno będę przechodzić w role bardziej dramatyczne. Kto wie czy w przyszłości nie będzie mi dane zadebiutować w roli Toski lub Madame Butterfly. Czas pokaże.

Gdzie będzie można panią usłyszeć i zobaczyć w najbliższym czasie?
Aktualnie biorę udział w ostatnich przedstawieniach „Czarodziejskiego fletu” w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, gdzie występuję w roli księżniczki Paminy. To wyjątkowa produkcja australijskiego reżysera Barry’ego Kosky, w której występowałam również w Berlinie i Budapeszcie, a która odnosi sukcesy na całym świecie. W kwietniu zadebiutuję na festiwalu w Baden-Baden, gdzie będę miała przyjemność pracować ponownie z Filharmonią Berlińską pod dyrekcją Sir Simona Rattle’a. Bardzo cieszę się również z okazji zaproszenia do Hamburga gdzie wystąpię z Mahler Chamber Orchestra. W Polsce będę ponownie już w lutym, gdzie wezmę udział we wznowieniu „Cyganerii” w Operze Podlaskiej w Białymstoku.

Rozmawiała Urszula Adamczyk

 

Wywiad ukazał się również w grudniowym numerze kwartalnika „Mława Life” – magazynu wydawanego przez portal „Nasza Mława”.
Czasopismo dostępne jest m.in. w naszej redakcji przy Alei Piłsudskiego 5a w Mławie (budynek biura nieruchomości), w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w Miejskim Domu Kultury.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Uważajcie na trudne warunki drogowe

0
Na terenie garnizonu mazowieckiego panują trudne warunki drogowe. Opady śniegu spowodowały, że wiele dróg jest śliskich i niebezpiecznych. Policja ostrzega kierowców i apeluje o...

Jarmark Bożonarodzeniowy w Mławie. Mało czasu na zgłoszenia

0
Mławianie po raz kolejny będą mieli niepowtarzalną okazję uczestnictwa w Jarmarku Bożonarodzeniowym przed tegorocznymi świętami. Wydarzenie zaplanowano od 6 do 8 grudnia. Wystawcy oferujący...

Nieźle się obłowiły. Kradzież uwieczniły kamery

0
Nieźle się obłowiły. Kradzież uwieczniły kamery monitoringu jednego z mławskich sklepów. Widoczne na zdjęciu dwie kobiety, ukradły towar za ponad 1300 zł. Ich celem...

Jak wybrać idealne kosze na śmieci na zewnątrz? [SPONSOROWANY]

0
Dobór odpowiednich koszy na śmieci do przestrzeni zewnętrznej to decyzja, która może znacząco wpłynąć na estetykę i funkcjonalność otoczenia. Wybór ten jest istotny zarówno...
  • Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Cena: 325 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Cena: 3 800 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
  • Parterowy dom o pow. 90 m2, okolice Mławy
    Parterowy dom o pow. 90 m2, okolice Mławy
    Cena: 286 000 zł  / Miejscowość: Kuklin  / Kategoria:

Oczko Głowackiego, szóstka GKS-u. Derby dla Wieczfnianki

2
Dobiegły końca jesienne zmagania w piłkarskiej okręgówce i A-klasie. Na pierwszym z wymienionych szczebli najwyżej finiszowała Konopianka. Pierwsza runda pod wodzą Łukasza Kozłowskiego przyniosła...

Termin blokady ulicy Płockiej przesunięty

1
Termin blokady ulicy Płockiej przesunięty. Zimowa aura przeszkodziła drogowcom w układaniu warstwy ścieralnej na ul. Płockiej w Mławie. Za naszym pośrednictwem informują o przełożeniu...

Oni wystąpią na Rockowaniach

0
Znamy finalistów XX Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Młodzieżowej Rockowania. BEZPRESJA, DAMNED SOULS, DON'T TOUCH, RED LUST, RESZTA POKOLENIA, STONDWAVE, THE COLD SET, WHITE HAG, ZESPÓŁ...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Redakcja portalu Nasza Mława składa kondolencje rodzinie ofiar

1
Redakcja portalu Nasza Mława składa kondolencje rodzinie ofiar katastrofy budowlanej w dawnej zajezdni PKS w Mławie w środę 20 listopada.   Wiadomo już, że w...

Nowa edycja rozkładu jazdy pociągów

0
Dojeżdżających do pracy oraz innych podróżnych na pewno zainteresuje, że spółka Koleje Mazowieckie prezentuje nową edycję rozkładu jazdy pociągów, która wejdzie w życie 15...

Jaka będzie pogoda? Nadchodzi zima

0
Zimowa aura zaskoczyła w środę 20 listopada wielu z nas, a szczególnie drogowców. Jaka będzie pogoda na Mazowszu w najbliższe dni?  Jaka będzie pogoda? Nadchodzi...

Złota Husaria na mistrzostwach Polski. Niebieski pas mistrza

6
Uniwersytecka Hala w Poznaniu była areną tegorocznych mistrzostw Polski w brazylijskim jiu-jitsu. Czempionat okazał się niezwykle udany dla wojowników mławskiej Husarii. Dwóch z nich...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx