sobota, 16 listopada 2024
naszamlawa.plKulturaW Radzanowie nakręcili film. Warto obejrzeć
- REKLAMA -
  • Parterowy dom, 4 pokoje, Mława
    Parterowy dom, 4 pokoje, Mława
    Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Kamienica w centru Działdowa
    Kamienica w centru Działdowa
    Cena: 980 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Działdowo  /…
  • Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
    Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
    Cena: 320 000 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
  • Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Cena: 325 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
    Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
    Cena: 2 650 000 zł  / Miejscowość: Narzym  / Kategoria:
  • Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
    Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
    Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
    Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
    Cena: 280 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria:
  • Dom jednorodzinny w Mławie
    Dom jednorodzinny w Mławie
    Cena: 520 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • M-3 na OKM *Na start *Inwestycja pod wynajem*
    M-3 na OKM *Na start *Inwestycja pod wynajem*
    Cena: 239 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Cena: 3 800 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
  • Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Przytulne M-4 | oddzielna kuchnia | loggia | OKM
    Przytulne M-4 | oddzielna kuchnia | loggia | OKM
    Cena: 369 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

W Radzanowie nakręcili film. Warto obejrzeć [WIDEO]

-

Członkowie stowarzyszenia „Radzanovia” długo przygotowywali się do tej inscenizacji i nakręcenia filmu, który ma przypomnieć o zapomnianych już tradycjach związanych ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Efekt można obejrzeć poniżej. Specjalnie dla „Naszej Mławy” Agnieszka Rychcik-Nowakowska opowiada jak, a przede wszystkim dlaczego, nagranie powstało.

- R E K L A M A -

Zdjęcia i montaż: Leszek Giziński, Studio Wadera
Agnieszka Rychcik-Nowakowska: Żyjemy w bardzo rozpędzonym świecie, w którym wszystko dzieje się tak szybko, że człowiek coraz rzadziej ogląda się za siebie, a całą swoją energię skupia na teraźniejszości. Większość z nas pracuje, odprowadza dzieci do przedszkola lub szkoły, robi zakupy, sprząta, gotuje i mimo to, że nasze otoczenie jest coraz bardziej zautomatyzowane i co do zasady powinniśmy mieć więcej czasu dla siebie, coraz więcej moich znajomych skarży się, że „nie wyrabia” się ze swoim życiem i tęskni za tym, co było kiedyś. Oczywiście, żeby mieć co wspominać trzeba coś „przeżyć” i mieć jakiś bagaż doświadczeń. Być może dlatego coraz więcej osób zaczyna interesować się tym, co nieuchronnie przemija, a co kiedyś wpisywało się w dzieciństwo i młodość poprzednich pokoleń.

Bardzo często mamy w pamięci zapachy, smaki, ale także kolory i kształty przedmiotów używanych na co dzień, których raczej nie uświadczymy już we współczesnym życiu.

Chociaż żyje nam się bardziej wygodnie, często nawet luksusowo, to wielu z nas, nieważne czy z miasta czy ze wsi, z nostalgią wraca do czasów, gdy ludzie mimo zmęczenia ciężką pracą w polu, zagrodzie czy fabryce, mieli więcej czasu na wspólne spotkania, śpiewy czy grę w karty.
Myślę, że wielu moich znajomych – pasjonatów tradycji, bierze udział w rekonstrukcjach wydarzeń historycznych właśnie z potrzeby przypomnienia zwykłego codziennego życia tych, którzy kiedyś żyli przed nami.

Ostatnio, przeglądając Internet, natknęłam się na zdjęcia obrazów ukazujących Święto Matki Boskiej Gromnicznej w tradycji ludowej. Zdałam sobie sprawę, że chociaż sama w takim święcie wielokrotnie uczestniczyłam, to niewiele o nim wiem. Zorientowałam się, że gdyby moi synowie zapytali mnie, na czym polega celebrowanie tego święta, nie umiałabym dać konkretnej odpowiedzi. Zaczęłam przekopywać różne źródła pisane, szukać w sieci i rozmawiać z tymi, którzy mogli pamiętać o tym pięknym katolickim święcie z własnego przeżycia lub z opowiadań starszych ludzi.

W mojej głowie zaświtała myśl, że warto zająć się tym tematem i w jakiś przemawiający do wyobraźni sposób przekazać jak to święto było obchodzone przed wojną. Mając już doświadczenie przy organizacji inscenizacji przedwojennych wesel i targów, wpadłam na pomysł nakręcenia filmu pokazującego przygotowania do Święta Matki Boskiej Gromnicznej.

Ponieważ mieszkamy w miejscowości, która przed Powstaniem Styczniowym była miasteczkiem, a obecnie jest wsią, chciałam oddać atmosferę domu zwyczajnej polskiej rodziny, której głową mógł być kowal, stolarz czy cieśla, bo takie właśnie zawody były przed wojną bardzo popularne i cenione.

Tak się złożyło, że czas realizacji filmu przypadł w okresie ferii zimowych, co oczywiście miało swoje plusy i minusy. Młodzież nie szła wprawdzie do szkoły, ale część wyjechała na zaplanowany wypoczynek. Sporo osób chorowało bo akurat szalała grypa. Z dorosłymi nie było problemu, oprócz teg,o że większość z nich musiała wziąć w pracy urlop i dojechać do Radzanowa. No ale czego nie robi się dla pasji. Jeśli się kocha to, co się lubi, człowiek jest w stanie pokonać wszelkie trudności. Scenariusz miałam w głowie, rekwizyty w szafach, operator kamery – Leszek ze studia Wadera przyjechał spod Warszawy by uwiecznić nasze poczynania, bo jak stwierdził „warto to robić” dla potomnych.
Rekonstruktorzy dopisali w komplecie – niektórzy z gorączką, a jedna osoba nawet z ręką w gipsie. Mój mąż napalił w piecu „kozie” i po kolei zaczęliśmy odgrywać sceny z dawnego życia. Najmłodsi, Michasia i Gabryś bawili się jak to dawniej bywało – byle czym, szyszkami, szmacianymi lalkami i drewnianymi konikami. Matka strofowała córki, starsi synowie dokładali drewno, by nie wygasło pod kuchnią. I tak snuło się zwykłe życie. Cała rodzina siedziała przy stole, śpiewano kolędy. Dekorowano gromnice szparagusem i wstążkami. Z wizytą przybyła rodzina z pobliskiego Ratowa. Do drzwi zapukał również sąsiad stolarz z żoną i ojcem. Panowała iście familijna atmosfera. Gospodyni częstowała ciastem, a wuj Antoni przygrywał na harmonii. Co jakiś czas któreś z dzieci wyglądało zza firany zaintrygowane ujadaniem psa. Za oknem rozpościerał się przepiękny zimowy krajobraz, a uroku chwili dodawały odgłosy spadających z dach śnieżnych czap. Domownicy szykowali się do wyjścia na mszę świętą, a dzień był wyjątkowo mroźny i wietrzny. I tak szli rekonstruktorzy jak postacie „wyjęte” ze starych obrazów Axentowicza z cyklu „Na Gromniczną”, chowając nosy w ciepłe kożuchy, chusty i szale, w rękach dzierżąc świece, które miały chronić od złego i wszelkiego nieszczęścia. Myślę, że warto było ponieść trud przygotowań, by przypomnieć tę piękną polską tradycję.

Agnieszka Rychcik-Nowakowska, radzanowianka, pasjonatka historii, minionych czasów i zapomnianych tradycji. Wraz  z mężem Rafałem Nowakowskim założyli w Radzanowie miniskansen i stowarzyszenie „Radzanovia”. Organizują widowiska i inscenizacje, podczas których przypominają dawne obyczaje i obrzędy. Dotychczas odbyły się m.in. rekonstrukcje przedwojennych jarmarków, wesel – polskiego i żydowskiego. Ostatnio wraz z parafią pw. Św. Rocha i członkami stowarzyszenia przypomnieli jak dawniej obchodzono święto Matki Boskiej Gromnicznej.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Krzysio
Krzysio
5 lat temu

Super! Nie wiedziałem, że takie rzeczy się u nas dzieją 🙂

Renata
Renata
6 lat temu

Jestem pod urokiem tego filmu i aktorów. Tak trzymajcie, bo łezka się w oku kręci, tak to naturalnie wygląda i przypomina, jak ludzie blisko byli ze sobą oraz, co spajało te więzi. Jak widać obyczaje, obrzędy, bliskość z naturą. Pozdrawiam i życzę takich kontynuacji pasji.

Grzegorz
Grzegorz
6 lat temu

Pięknie uchwycona atmosfera tamtych czasów!

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

jesteście SUPER!!!!

Adamek79
Adamek79
6 lat temu

Super pomysł! Fajnie, że ludzie mają takie pasje 🙂

Bozena
Bozena
6 lat temu

dziękuję, pięknie zrobiony film, TRADYCJĘ trzeba chronić, dbać, przekazywać, dzięki

Wozy strażackie pod LG

Z OSTATNIEJ CHWILI. Pożar w LG. Interweniowało 7 jednostek straży

0
Z OSTATNIEJ CHWILI. Pożar w LG Electronics w Mławie. Interweniowało 7 jednostek straży pożarnej.  Z OSTATNIEJ CHWILI. Pożar w LG. Interweniowało 7 jednostek straży Dziś 16...

Kupujesz opony w sieci? Uważaj!

0
Kupujesz opony w sieci? Uważaj! Oszuści w świecie wirtualnym podszywają się pod sprzedawców. 1000 złotych straciło małżeństwo z powiatu ciechanowskiego, które chciało kupić w...
ratusz

Sklejanie modelu ratusza w Mławie

0
Mławskie muzeum prezentuje kolejną propozycję dla dzieci i młodzieży. Podczas zajęć pn. „Warsztaty modelarskie z historią w tle – sklejanie modelu ratusza miejskiego w...

Z OSTATNIEJ CHWILI. Incydent na meczu Mławianki

1
Z OSTATNIEJ CHWILI. Incydent na meczu Mławianki z GKS Wikielec. Zawodnik MKS Mławianki Mława uderzony przez kibica gospodarzy. Spotkanie przerwano i zakończono.   Duma Zawkrza MKS...
  • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Cena: 3 800 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
  • Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Cena: 325 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Kandydoza – jak prawidłowo rozpoznać infekcję wywołaną przez Candidia?

0
Drożdżyca to stan choroby, który wywoływany jest przez grzyby z rodzaju Candidia. Mają one ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka, bytując w jego przewodzie pokarmowym,...

Ewakuacja pasażerów pociągu

0
Pęknięta szyba była przyczyną ewakuacji pasażerów pociągu w Wyszynach Kościelnych (gmina Stupsk, powiat mławski). Podróżnym wydostać się z uszkodzonego pojazdu szynowego pomogli strażacy.  Ewakuacja pasażerów...

GKS zatrzymał lidera. Rezerwy po raz ósmy

0
Ósme z rzędu zwycięstwo rezerw Mławianki to najważniejsza informacja dotycząca zmagań w miniony weekend  w piłkarskiej okręgówce i A-klasie. Jeśli w sobotę podopieczni Piotra...
- REKLAMA -
- REKLAMA -
monety

Uwaga na fałszywych znajomych w mediach społecznościowych

0
Uwaga na fałszywych znajomych w mediach społecznościowych. Zanim przekażesz komukolwiek kod systemu płatności mobilnej, upewnij się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje...

Promocja po zmroku. Dowiedz się więcej o reklamie świetlnej!

0
W dzisiejszych czasach firmy walczą o uwagę swoich klientów. Kwestie wizualne odgrywają natomiast naprawdę ważną rolę w całej promocji oraz budowie wizerunku marki. Reklama...

Jakie usługi oferują firmy IT w Katowicach? [SPONSOROWANY]

0
Katowice od lat przyciągają uwagę jako rewelacyjnie rozwijający się ośrodek IT w Polsce. Firmy zlokalizowane w tym regionie dostarczają innowacyjne rozwiązania technologiczne, które wspierają...

Juniorzy i kadeci o awans. Emocje pod siatką

0
Runda zasadnicza młodzieżowych lig siatkarskich dobiega powoli końca. Zarówno juniorzy jak i kadeci mławskiego Zawkrza walczą o czołowe miejsca. Stawką rywalizacji jest w obu...
- REKLAMA -
6
0
Przejdź do komentarzyx