Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Mławie przekazał Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej zabytkowe sztandary. Z tej okazji zorganizowano wystawę, której wernisaż odbył się wczoraj (12 lipca). Zainaugurował on obchody Dni Mławy.
– Nie spotkalibyśmy się tu dzisiaj, gdyby nie pan Waldemar Kowalski, starszy cechu, który w ubiegłym roku zaproponował przekazanie muzeum sztandarów cechów mławskich rzemieślników. Na ścinach widnieją oprócz tego dyplomy i certyfikaty. To dla nas bardzo ważne, bo Mława była miastem rzemieślników, jest to nasza spuścizna, nasze lokalne dziedzictwo, które powinniśmy pielęgnować – mówiła na powitanie gości dyrektor MZZ Barbara Zaborowska.
Waldemar Kowalski przypomniał, że Cech w aktualnej formie istnieje od roku 1946 r. , kiedy to komisaryczny zarząd ustanowiony po wojnie przez ludową władzę rozpoczął jego organizowanie. Jest najstarszą organizacją pozarządową działającą w regionie, ale są dokumenty źródłowe potwierdzające istnienie rzemiosła w naszym regionie co najmniej od XIV wieku.
– Jest spadkobiercą wielowiekowej już tradycji i historii rzemiosła w regionie. Kultywuje stare tradycyjne zwyczaje, posiada insygnia, skrzynię cechową, tradycyjne stroje – togi, pieczęć, sztandary i wiele innych cennych dokumentów historycznych – mówił.
Jak zapowiedział, ta wystawa to zapowiedź przyszłorocznej, wzbogaconej w nieznane już dziś maszyny i urządzenia rzemieślnicze.
Ekspozycję można oglądać w sali wystaw czasowych muzeum do końca lipca.