Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Mławie z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków (przypadającego 18 kwietnia), przybliża niezwykłe budowle z naszego terenu.
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków ustanowiony został 1983 roku przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS) i wpisany przez UNESCO do rejestru światowych imprez o znaczeniu kulturowym. Ustanowiono go w celu propagowania wiedzy związanej z ochroną zabytków oraz zwrócenia uwagi na najczęstsze problemy dotykające dziedziny, jaką jest wspólne dziedzictwo kulturowe.
– Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to także święto wszystkich osób, które wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi – konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów, archeologów i przedstawicieli innych zawodów, pracujących na rzecz ochrony zabytków. […] Poniżej kilka zabytków z naszego regionu: u góry po lewej kościół p.w. Świętej Trójcy w Żurominie, po prawej u góry: zamek w Działdowie, niżej kościół p.w. Świętej Trójcy w Mławie, dolny rząd od lewej: kościół p.w. św. Michała Archanioła w Płońsku, zamek w Ciechanowie, zamek w Opinogórze.
- R E K L A M A -
Bardzo lubię artykuły Pani Iwony 🙂 i zawsze z chęcią je czytam , ale jest takze w naszej okolicy wiele inyych ciekawych budowli , chociażby w Radzanowie KOŚCIÓŁ neorenesansowy, zbudowany w latach 1922-34, arch. Stefan Szyller; na rzucie krzyża łacińskiego.
SYNAGOGA (ob. biblioteka) neogotycka, z 2. poł. XIX w;
w Ratowie ZESPÓŁ KLASZTORNY pobernardyński (ob. sióstr mansjonarek Św. Rodziny), barokowy:
KOŚCIÓŁ, zbudowany w latach 1735-49; hala ścienno-filarowa z piętrowymi korytarzami biegnącymi wzdłuż bocznych elewacji i z parą kaplic bocznych od zachodu z 1760 r.
KLASZTOR od wschodu, zbudowany ok. 1752-61, budowniczy Jan Narębski; piętrowy, czteroskrzydłowy, z wirydarzem. Mur otaczający dziedziniec przed kościołem z 173;,
BOŃKOWO KOŚCIELNE
KOŚCIÓŁ w tradycji barokowej, zbudowany w 1810 r.; salowy.
DROGISZKA
KOŚCIÓŁ drewniany o konstrukcji zrębowej, zbudowany w 1644 lub 1668 r., remontowany w 1933 r.; jednonawowy.
DZIERZGOWO
KOŚCIÓŁ gotycki, ceglany, z 1. poł. XVI w., wielokrotnie remontowany m.in. w 1779, 1851 r., przebudowany w latach 1880-86; salowy z neogotycką wieżą od południa.
GRZEBSK
KOŚCIÓŁ Św. Leonarda, drewniany o konstrukcji zrębowej, zbudowany w 1712 r., przekształcony w 1882 r.; pierwotnie na rzucie wydłużonego ośmioboku, ob. trójnawowy z wieżą frontową.
KUKLIN
KOŚCIÓŁ drewniany o konstrukcji zrębowej, zbudowany w 1754 r.; salowy.
LIPOWIEC KOŚCIELNY
KOŚCIÓŁ w tradycji barokowej, zbudowany w 1805 r.; jednonawowy z fasadą zwieńczoną wolutowym szczytem. Dzwonnica późnoklasycystyczna, zbudowana w 1877 r.
MDZEWKO
DWÓR drewniany o konstrukcji zrębowej, z 1. poł. XIX w.; parterowy z gankiem frontowym;
STRZEGOWO
KOŚCIÓŁ drewniany o konstrukcji zrębowej, zbudowany przed 1650 r., wielokrotnie przekształcany; trójnawowy.
UNIKOWO
DWÓR Modrzejewskich, z 3. ćw. XIX w., parterowy z piętrowym ryzalitem.
UNISZKI ZAWADZKIE
DWÓR drewniany, otynkowany, z 2. poł. XVIII w.; parterowy z gankiem drewnianym.
WIECZFNIA KOŚCIELNA
KOŚCIÓŁ neogotycki z elementami neoromańskimi, zbudowany w 1905 r., budowniczy S. Kmita; bazylika transeptowa z dwuwieżową fasadą.
WYSZYNY KOŚCIELNE
KOŚCIÓŁ neogotycki, zbudowany w latach 1894-1900, arch. Józef Górski, w latach 20-tych XX w. odbudowany z nową wieżą frontową, proj. Stefan Szyller.
ŻUROMINEK
KOŚCIÓŁ barokowy, drewniany o konstrukcji zrębowej, zbudowany w 1754 r.; trójnawowy……………. i wiele wiele innych w sasiednich powiatach, pozdrawiam..
Dziękuję za zainteresowanie. Zachęcam do dzielenia się wiedzą. Pozdrawiam