Katyń, Charków, Miednoje w 1940 roku, a teraz Bucza w 2022 r. Lista rosyjskich zbrodni się wydłuża. Nie zapomnimy. Mławianie 13 kwietnia 2022 uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej z 1940 roku.
W środę, 13 kwietnia obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 roku Niemcy (w radiu) podali do publicznej wiadomości informację o odkryciu w lesie katyńskim masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Potem okazało się, że do mordu doszło wiosną 1940 roku za sprawą rosyjskiego NKWD.
Pamiętamy Katyń. Teraz dzieje się to w Buczy
13 kwietnia w 82. rocznicę zbrodni katyńskiej mławianie upamiętnili ofiary komunistycznego totalitaryzmu sowieckiego. Oddali im hołd, spotykając się przy poświęconym im pomniku na cmentarzu parafialnym oraz składając wiązanki kwiatów i zapalone znicze.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczestnikom uroczystości przybliżyła rys historyczny wydarzeń – zbrodni katyńskiej, dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie Barbara Zaborowska. Następnie głos zabrali Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski i Starosta Mławski Jerzy Rakowski.
– My wszyscy czujemy potrzebę, żeby tu być. Ten pomnik, znajdujący się wśród innych pomników, to symbol, jedna ze stacji drogi krzyżowej narodu polskiego. Ile ich jeszcze będzie? Tego nie wiemy, zwłaszcza ze względu na kontekst wydarzeń teraźniejszych. Od 24 lutego 2022 roku niepokoi nas wszystkich bardzo i wzrusza los narodu ukraińskiego; nas jako ludzi świadomych, doświadczonych, odpowiedzialnych. Co będzie dalej? – zwracał się do zebranych Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. Do aktualnych wydarzeń za naszą wschodnią granicą nawiązywał także Starosta Mławski Jerzy Rakowski. – Nie godzimy się z tym, co wydarzyło się 82 lata temu, żeby jednym wielkim zamaszystym podpisem najwyższe władze Rosji uśmierciły elitę polskiego narodu. Zadajemy sobie pytanie i próbują na nie odpowiedzieć historycy: Dlaczego? Przecież nie musieli zginąć, byli jeńcami […]. To, co dzisiaj się dzieje w Buczy i innych miejscach, pokazuje, że tak naprawdę nic się nie zmieniło – mówił starosta.
Delegacje złożyły – na pomniku ofiar komunistycznego totalitaryzmu sowieckiego – wiązanki kwiatów i zapalone znicze.
Fot. UMM