Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada upamiętnia jedną z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. 11 listopada w 1918 r. we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów.
Narodowe Święto Niepodległości. Odrodzenie państwa po 123 latach niewoli
W tym roku obchodzimy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Każdy Polak zna symbolikę oraz wagę Narodowego Święta Niepodległości.
Kolejne rocznice przypominają nam o zdobytej z trudem wolności. Po 123 latach niewoli państwo polskie mogło zaistnieć na mapie świata.
Przypomnijmy. 11 listopada w 1918 r. we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów.
Do 1937 r. było to święto wojskowe a uroczystościom nadano rangę święta państwowego.
Po zakończeniu II wojny światowej rząd Polski, w pełni zależny od Związku Sowieckiego, zniósł święto.
Narodowe Święto Niepodległości odzyskało swoją rangę w 1989 r. Od tego czasu w obchodach biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i tysiące Polaków.
Źródło: www.gov.pl