Galeria „13” osiemnasty rok działalności rozpoczyna od zaprezentowania bardzo ciekawej i na czasie wystawy związanej z polskim alpinizmem. Obecnie nasza narodowa wyprawa próbuje zdobyć szczyt K2.
Jak informuje organizator wystawy Janusz Dębski, wernisaż ekspozycji „Polskie wyprawy wysokogórskie” odbędzie się w piątek, 19 stycznia o godz. 18 w siedzibie galerii (Centrum Medyczne w Mławie ul. Żwirki 26).
Wystawa została podzielona na dwie części. Pierwsza – fotograficzna obejmuje 13 zdjęć czarno-białych, oryginalnych, dużoformatowych, wykonanych w latach 70-tych XX wieku, w większości przez Andrzeja Pietraszka – himalaistę i lekarza polskich wypraw w różne góry Europy i Azji (specjalnym gościem wernisażu będzie jego syn – Adam).
Druga część wystawy – dokumentalna znajduje się w gablotach na półpiętrze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mławie. Prezentuje rzeczy i pamiątki związane z polskim alpinizmem m.in. artykuły i wycinki prasowe (polskie i zagraniczne), podręczne mapy tras wspinaczek, książki, albumy, przewodniki, pocztówki, znaczki pocztowe oraz stary i współczesny sprzęt wspinaczkowy. Wszystko to pochodzi ze zbiorów: Adama Pietraszka, Dariusza Kujawskiego, Janusza Dębskiego, Dariusza Tadrzyńskiego i biblioteki.
Swoje przybycie na wernisaż potwierdzili członkowie Polskiego Klubu Górskiego z Warszawy oraz mławski alpinista Dariusz Kujawski, zdobywca wielu szczytów w Europie i Azji, autor książki „Alpy na wariata”. Oprawą muzyczną zajmie się akordeonista Konrad Kuskowski.
Wystawy będzie można oglądać do 15 lutego.
Andrzej Pietraszek – ur. w 1940 r. w Brześciu, z zawodu chirurg, później onkolog specjalizujący się w leczeniu nowotworów płuc. Po Tatrach zaczął wspinać się w wieku 20 lat. Później przyszły Alpy, Kaukaz, Palmir, Ałtaj Mongolski i Andy. Lekarz dwóch polskich wypraw w Himalaje – na Kangbachen i Kanczendzongę, zdobywca m.in. Dżajłyk-baszi, Kazbek, Kripicz , Nuamkuam, Pik Lenina i Pik Komunizmu. Brał udział w trasowaniu trzech dziewiczych sześciotysięczników (Warszawa, Poronin, Tatry). Wytyczył pierwsze przejście zachodniej grani Turgen-Uła. W 1980 r. wszedł na Pico Santander, Pico Boliwar, El Guradion i nową drogę na Pico Bianco w Andach. Wieloletni i zasłużony członek Polskiego Klubu Górskiego, współautor książki pt. „Kangbaczen zdobyty”. Zmarł 5 grudnia 2013 r. w Warszawie, potrącony przez samochód na ulicy, został pochowany na cmentarzu w Wilanowie.