Ponad 250 fotografii, a na nich kilkadziesiąt lat historii Szreńska – jednej z najstarszych miejscowości w regionie. Wszystkie od wtorku (30 maja) można oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury. Są prezentowane na wystawie, która powstała dzięki mieszkańcom tej miejscowości.
Mało kto wie, że Szreńsk istniał już niemal tysiąc lat temu. Jest starszy m.in. od Mławy. W przeszłości był też miastem…
Car postanowił jednak Szreńsk ukarać, gdy okazało się że w miejscowej kuźni wykuwano kosy dla powstańców styczniowych. Ta kuźnia stała tu wiele lat, pamiętam ją z dzieciństwa, w latach 60-tych mieścił się w niej magiel – wspomina w rozmowie z naszym portalem jedna z mieszkanek.
Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu mieszkańców Szreńska i jego okolic. To oni odpowiedzieli na apel Gminnego Ośrodka Kultury i przekazali zdjęcia, które potem na potrzeby ekspozycji zeskanowano i powiększono.
– To był ogrom pracy, bardzo dużo tych najstarszych zdjęć dostaliśmy od pana Józefa Rybickiego. Dzięki niemu możemy pokazać fotografie z lat 40 i 50- tych, oraz reprodukcje z lat 30- tych – mówiła nam Elżbieta Dejewska, dyrektor GOK-u.
Na wystawie nie mogło więc zabraknąć 94-letniego seniora. Zapytaliśmy go skąd ma takie skarby?
– Zbieram wiele rzeczy, także zdjęcia. Kiedyś aparaty fotograficzne nie były tak popularne jak dziś, to dlatego te zdjęcia są dziś tak cenne. Nie wyrzucałem ich, bo lubię starocie. I powiem pani w tajemnicy, że też mam w domu takie małe muzeum. Tyko u mnie eksponaty są pochowane po różnych „dziurach” – żartuje.
Wystawę „Dawny Szreńsk w fotografii” będzie można zwiedzać do 20 czerwca.
– Na pewno zobaczą ją dzieci z naszych szkół, jest taki plan by w ramach zajęć przyszły tu z opiekunami. Powinny znać historię miejscowości, w której mieszkają zwłaszcza, że jest ona wyjątkowa i bardzo ciekawa” – tłumaczył nam Marek Nitczyński, wójt gminy.
On sam przekazał na wystawę zdjęcia przedstawiające dawny szreński ratusz.
Warto dodać, że wystawa stała się punktem wyjścia do innej inicjatywy – założenia stowarzyszenia, które będzie m.in. dokumentować i upamiętniać (także poprzez różnego rodzaju publikacje) historię Szreńska i jego okolic. Osoby, które chciałyby przyłączyć się do tego przedsięwzięcia proszone są o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Kultury.
Chciałbym bardzo zobaczyć te wystawe ale miszkam daleko. Prosze wrzucie chociaż parę fotek.
Byłam, widziałam i polecam obejrzeć innym! Tyle historii w jednym miejscu, historii o której pamięta coraz mniej mieszkańców…