„Piraci z Penzance albo Niewolnik Obowiązku” to tytuł najnowszej operetki jaką już niebawem w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie wystawią jej uczniowie i nauczyciele. Wszystkie wcześniejsze kończyły się owacjami na stojąco.
Tradycją stało się, że pod koniec roku szkolnego ci pierwsi prezentują efekty całorocznej pracy wokalnej, muzycznej i scenicznej wystawiając nowe przedstawienie. Spektakl, który przygotowano jest już dwunastym w historii szkoły.
„Piraci z Penzance” to operetka Arthura Sullivana do libretta Williama S.Gilberta. Dzieło to było piątym wspólnym dziełem tego uznanego tandemu angielskich twórców, i pierwszym ,którego premiera nie odbyła się w Wielkiej Brytanii tylko w USA ,w 1879 r. Spektakl odniósł wielki sukces i przeszedł triumfalnie przez sceny amerykańskie a potem europejskie. Do dziś utrzymuje się w repertuarze zachodnich teatrów muzycznych jako trzecie najpopularniejsze dzieło Sullivana obok operetek ” Mikado ” i ” H.M.S. Pinafore”. W Polsce jego premiera miała miejsce dopiero w 2014 r. w Katowicach,w Teatrze Muzycznym Arte Creatura. Teraz będzie je można obejrzeć w Mławie i to w niecodziennej obsadzie (o czym piszemy niżej).
Streszczenie libretta
Pech prześladuje młodego pirata Fryderyka od początku życia. Nie dość, że jego przygłucha niania Ruth przez pomyłkę oddała go na wychowanie piratom, a nie pilotom to okazuje się, że gdy kończy 21 lat i może odejść od piratów w myśl spisanej umowy, tak naprawdę nie ma tych 21 lat gdyż urodził się 29 lutego, a więc jego urodziny przypadają co…cztery lata. Komplikuje to jego związek z Mabel, która zamierza jednak czekać na niego następne…60 lat, aż do ukończenia owych prawdziwych 21 lat. W tle, ale wcale nie bez znaczenia dla przebiegu akcji, toczy się rozgrywka między starym Generałem wspomaganym przez dość oryginalną policję, a piratami żądnymi ich krwi. Czy historia miłosna znajdzie swoje szczęśliwe zakończenie? I czym tak leciwy Generał podpadł piratom? Rozwiązanie tych zagadek czeka w spektaklu, na który serdecznie zapraszamy w imieniu wszystkich wykonawców i realizatorów.
Spektakle odbędą się w sobotę 10 czerwca,niedzielę 11 czerwca i sobotę 17 czerwca -wszystkie o godz.18:00. Wejście :10 zł. Bilety można nabyć w bibliotece szkoły muzycznej od poniedziałku do piątku w godz.16:30-19:00,w soboty w godz.9:00-14:00 jak również w dni spektakli na godzinę przed ich rozpoczęciem
Wystąpią:
GENERAŁ MAJOR STANLEY – ADRIAN MAKOĆ
FRYDERYK, MŁODY PIRAT – JAKUB BALIŃSKI, ALAN ELJASIAK
KRÓL PIRATÓW – FILIP RUTKOWSKI
SAMUEL,ADIUTANT KRÓLA – SEBASTIAN SZEMPLIŃSKI
RUTH,NIANIA FRYDERYKA– ALEKSANDRA JAROS, MAŁGORZATA JĘDRZEJEWSKA
MABEL – JULIA BRZOZOWSKA, SYLWIA JĘDRZEJEWSKA, KONSTANCJA MOLEWSKA, DOMINKA PIOTROWSKA
EDITH – WIOLETA GORZĄCH, MAŁGORZATA JĘDRZEJEWSKA
KATE– WIKTORIA JACKOWSKA, ALEKSANDRA JAROS
ISABEL– NATALIA SIWIEC, MAJA WIĘCKOWSKA
SIERŻANT POLICJI– MATEUSZ ŻURAWSKI
POLICJANTKA I -MAGDALENA SZEMPLIŃSKA
POLICJANTKA II– OLGA SOBOLEWSKA
PIRACI -JAKUB BALIŃSKI, KACPER CZECZOT, ALAN ELJASIAK, JONASZ KUCIEJCZYK, JAKUB RYBICKI, PIOTR SEKUŁA ,MATEUSZ ŻURAWSKI
DZIEWCZĘTA -JULIA BRZOZOWSKA, WIOLETA GORZĄCH, WIKTORIA JACKOWSKA, ALEKSANDRA JAROS, MAŁGORZATA JĘDRZEJEWSKA, SYLWIA JĘDRZEJEWSKA, KONSTANCJA MOLEWSKA, DOMINIKA PIOTROWSKA, KLAUDIA PIÓRKOWSKA, NATALIA SIWIEC, OLGA SOBOLEWSKA, PAULINA SZCZECH, MAJA WIĘCKOWSKA
OPIEKUNKA GENERAŁA– MAGDALENA SZEMPLIŃSKA
POLICJANTKI– KLAUDIA PIÓRKOWSKA, NATALIA SIWIEC, PAULINA SZCZECH, MAJA WIĘCKOWSKA
REŻYSERIA: MICHAŁ GOGOLEWSKI
CHOREOGRAFIA, KOSTIUMY: ANNA CHOCHOLSKA
SCENOGRAFIA: ANNA CHOCHOLSKA, KLAUDIA PIÓRKOWSKA, MATEUSZ ŻURAWSKI
OPRACOWANIE MUZYCZNE: JAKUB BALIŃSKI, MACIEJ BARANOWSKI
TŁUMACZENIE I ADAPTACJA TEKSTÓW : MACIEJ BARANOWSKI,MICHAŁ GOGOLEWSKI