Mława 13 lipca 2022 roku świętowała 593. urodziny. 13 lipca 1429 r. książęta mazowieccy Siemowit V, Kazimierz II i Władysław I nadali Mławie prawo chełmińskie. Od tego czasu niewielki gród, biorący podobno swoje początki od legendarnej Muławy, jest miastem.
593 urodziny Mławy
Dokument lokacyjny Mławy wskazywał, jakim władzom podlegali mieszkańcy, jakie uprawnienia posiadali oraz z jakich obowiązków (m.in. świadczeń na rzecz książąt) musieli się wywiązywać. Tego dnia Mława oficjalnie stała się miastem, choć ważne funkcje gospodarcze, polityczne i społeczne pełniła już wcześniej. Jako miasto pograniczne, była ważnym ośrodkiem handlowym oraz istotnym punktem na szlaku komunikacyjnym z Warszawy do Prus Wschodnich i nad morze. Stanowiła centralny punkt powiatu i to właśnie w niej sprawowano sądy książęce.
Mieszka w Mławie ponad 30 tysięcy osób
Dziś Mława zajmuje powierzchnię ok. 35 km kw., a mieszka w niej ponad 30 tysięcy osób. Przez Mławę przebiegają jedne z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w kraju: magistrala kolejowa E 65 (Gdańsk-Wiedeń) i droga krajowa nr 7 łącząca Gdańsk z Warszawą, a także drogi wojewódzkie nr 544 (Brodnica-Przasnysz) i 563 (Rypin-Mława). Miasto jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowo-gospodarczym z dominacją przedsiębiorstw branż elektronicznej, spożywczej, budowlanej i usługowej. Działa tu około 20 szkół podstawowych i średnich (w tym Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia) oraz filia Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie – Wydział Nauk Technicznych i Społecznych. Funkcjonują tutaj także Miejski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, biblioteki, muzea, galerie i kluby sportowe. W Mławie istnieją cztery parafie rzymskokatolickie oraz kilka mniejszych wspólnot wyznaniowych.