We wtorek 3 marca Sejmik Województwa Mazowieckiego obradował w Warszawie na temat przygotowania regionu do zagrożenia epidemiologicznego wywołanego przez niebezpieczeństwo koronawirusa. Sejmik jednogłośnie przyjął specjalną uchwałę dotyczącą zagrożenia epidemiologicznego, a ja w swoim wystąpieniu podkreślałem potrzebę wspólnego działania na rzecz zdrowia mieszkańców.
Niżej przedstawiam swoje wystąpienie w sprawie zagrożenia epidemiologicznego dla Mazowsza, które przedstawiłem podczas plenarnej sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
„Na początku chciałbym publicznie w swoim imieniu podziękować wszystkim pielęgniarkom, lekarzom i całemu personelowi wszystkich szpitali i placówek medycznych Województwa Mazowieckiego za wkład pracy i ogromny wysiłek w ostatnich dniach pracując często ponad wszelkie normy czasowe i organizacyjne.
Po drugie chciałbym ze swojej strony zadeklarować pełną współpracę z Zarządem Województwa w obszarze przygotowania Szpitali Wojewódzkich do radzenia sobie z zagrożeniem epidemiologicznym w obliczu zagrożenia zdrowotnego mieszkańców Mazowsza. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem polityki regionalnej Adama Struzika i obecnych władz mazowieckich, ale w obliczu wielkiej niepewności, pytań, wielu przekłamań i niepotwierdzonych faktów, a także wobec troski Mazowszan o swoich najbliższych uważam, że musimy wspólnie zrobić wszystko, żeby ten wycinek służby zdrowia, za który odpowiada samorząd Mazowsza, czyli nasze szpitale mazowieckie był jak najlepiej przygotowany i jak najlepiej wyposażony na wypadek zagrożenia epidemiologicznego.
Już od 29 stycznia tego roku wysyłam pisma i interpelacje do Zarządu Mazowsza, a także staram się informować o otrzymanych odpowiedziach poprzez media społecznościowe mieszkańców Mazowsza. Deklaruję w sprawach bezpieczeństwa Mazowsza współpracę, tylko Państwo z Zarządu muszą w końcu powiedzieć, jaki jest stan faktyczny przygotowania mazowieckich szpitali do zagrożenia epidemiologicznego, a nie tworzyć z tej sprawy zagadnienia politycznego i zacząć poważnie traktować troskę i działania w tym obszarze wszystkich radnych wojewódzkich bez względu na barwy polityczne.
Proszę Państwa o nieobrażanie się i niezłoszczenia za pytania radnych, czy pokazywanie błędów w zarządzaniu szpitalami wojewódzkimi, a także za przedstawiania głosów zaniepokojonych mieszkańców z naszych okręgów. Tylko te pytania i ta praca może zabezpieczyć nas przed niebezpieczeństwem. To nie radni opozycji nadzorują i zarządzają szpitalami, tylko Państwo i dlatego proszę o Państwa wzmożony wysiłek i ogromną odpowiedzialność przy podejmowaniu działań i pełną współpracę z administracją rządową w sprawie zagrożenia koronawirusem i na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza.
Dlatego proszę o natychmiastową informację o stanie przygotowania oddziałów zakaźnych w Szpitalach Wojewódzkich. Proszę o precyzyjną odpowiedź, ile oddziałów jest gotowych do pracy, ile miejsc te oddziały posiadają, jaki jest stan kadry medycznej i stan przygotowania do epidemii? Ilu lekarzy specjalistów chorób zakaźnych zatrudnionych jest w szpitalach wojewódzkich?
Bądźmy zjednoczeni w walce i trosce o zdrowie mieszkańców Mazowsza. Nie ma na dzisiaj ważniejszej sprawy.
Autor: Artur Czapliński