Za oknem słonecznie i gorąco i raczej szukamy ochłody, ale już niebawem powróci okres grzewczy i wszyscy na nowo usłyszymy o problemie smogu. A problem jest poważny i nie należy go bagatelizować. Wieloletnie zaniedbania w tym obszarze administracji rządowej i samorządowej doprowadziły do bardzo trudnej sytuacji ekologicznej związanej z jakością powietrza w Polsce. Za zły stan powietrza odpowiada przede wszystkim spalanie odpadów i słabej jakości opału oraz używanie przestarzałych instalacji grzewczych. W miastach działające czujniki powietrza pokazują przekraczające normy wskaźniki poziomu smogu. Mieszkańcy próbują na własną rękę organizować się i walczyć z tym zjawiskiem, mimo bierności i słabości chociażby Straży Miejskiej, która nie potrafi poradzić sobie z problemem.
Ważnym elementem walki o poprawę jakości powietrza w Polsce będzie rządowy program „Czyste Powietrze” realizowany przez Ministerstwo Ochrony Środowiska. Piszę o tym teraz ponieważ już od 1 września tego roku rusza nabór zgłoszeń i wniosków o dofinansowanie zagwarantowane w programie. Planowo przewiduje się dofinansowanie do wymiany starych pieców na nowe oraz dofinansowanie termomodernizacji budynków. Realizacja programu potrwa 12 lat, a całościowy koszt ma wynosić 130 miliardów złotych.
Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w rodzinie. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia wynoszą 53 tys. zł. W ramach programu ponad 3 mln domów ma zostać poddanych termomodernizacji. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej: kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Program „Czyste Powietrze” to jest realna próba walki ze smogiem podjęta przez rząd. Już niebawem przekonamy się jakie będą efekty tego przedsięwzięcia. Za programem „Czyste Powietrze” idą konkretne pieniądze i tu jest różnica z chociażby Mazowiecką Uchwałą Antysmogową przyjętą przez Sejmik Wojewódzki, gdzie dużo się mówi o walce ze smogiem, ale źródła finansowania przerzucane są na mieszkańców Mazowsza.
Osoby zainteresowane dofinansowaniem w racach programu „Czyste powietrze” mogą składać wnioski w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska oraz Banku Ochrony Środowiska.
Trzymajmy kciuki za „Czyste Powietrze”.
Artur Czapliński
Autor pochodzi z Płońska. Jest działaczem społecznym, nauczycielem Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Płońsku, radnym Rady Powiatu Płońskiego, przewodniczącym komisji zakładowej NSZZ Solidarność SOSW Płońsk i przewodniczącym Zespołu Kształcenia Specjalnego w Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Region Płock. Sekretarz zarządu Powiatowego Komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Płońsku.
W roku 2015 był członkiem ministerialnego zespołu do spraw przygotowania zmian w kształceniu specjalnym przy ministrze edukacji narodowej.
Jest wolontariuszem Biura Pomocy i Interwencji Prawnej „Duda Pomoc”. Popularyzuje historię północnego Mazowsza.
Jest twórcą portalu internetowego Płońska Prawica. Swoje felietony publikuje m.in. na płońskich, przasnyskich i ciechanowskich portalach. Od maja br. współpracuje z portalem „Nasza Mława”.