Mieszkający w Mławie Janusz Żbikowski – pułkownik w stanie nieczynnym Wojska Polskiego – zwrócił się do redakcji portalu Nasza Mława o wsparcie inicjatywy mającej na celu odrestaurowanie miejsc pamięci związanych ze Śp. Apoloniuszem Strzeleckim (1888-1924) – pierwszym, przedwojennym komendantem powiatowym Policji Państwowej w Mławie.
Chodzi o odnowienie pomnika w Modle (miejsca tragicznej śmierci) oraz miejsca pochówku Śp. Apoloniusza Strzeleckiego na Cmentarzu Parafialnym. Zadania podjął się pułkownik w stanie nieczynnym Wojska Polskiego, Janusz Żbikowski, który w ostatnich latach stworzył w Mławie akademię lekkoatletyczną.
Wiedzę o śp. Apoloniuszu Strzeleckim (1888-1924), Janusz Żbikowski otrzymał od ojca, Stefana Tadeusza Żbikowskiego, rodowitego mławianina, który w 1924 r., mając 17 lat, uczestniczył w wielkiej uroczystości pogrzebowej, komendanta Państwowej Policji Powiatowej w Mławie komisarza Apoloniusza Strzeleckiego.
Komisarz Policji Apoloniusz Strzelecki urodził się w 1888 r. w Guzowie, w powiecie żyrardowskim. Walczył o wolną Polskę w latach 1914–1920. Bohaterski żołnierz Wojska Polskiego (dwukrotny Krzyż Walecznych) był pierwszym po odrodzeniu Polski komendantem Państwowej Policji Powiatowej w Mławie. Ustalono, że na naszym terenie działał na pewno w 1923 r. Tworzył jednostkę mławskiej, powiatowej Policji Państwowej. Teren był trudny. Wtedy to nieopodal przebiegała granica. Kwitł przemyt. Jednostka była duża, podlegał jej komisariat, szkoliła policjantów. Apoloniusz Strzelecki zginął tragicznie na służbie 14 września 1924 r., mając 36 lat. Rok wcześniej zmarła jego małżonka Julia z Niedzielskich. Małżonkowie osierocili trójkę dzieci.
Był to wypadek samochodowy. Wówczas pismo „Na posterunku” donosiło:
„[…] Dnia 14 b.m. na szosie między Mławą a Sierpcem u samochodu, którym jechał śp. kom. Strzelecki z wielką szybkością, spadło nagle przednie koło. Wypadek ten spowodował katastrofę. Pasażerowie zostali wyrzuceni o kilka metrów na szosę. Kom. Strzelecki poniósł śmierć na miejscu, pozostałe osoby – ciężkie obrażenia. Zwłoki komendanta Strzeleckiego przewieziono do mieszkania prywatnego przy Komendzie w Mławie. Śp. komis. Strzelecki był jednym z najzasłużeńszych oficerów policji pełniąc kolejno służby na różnych stanowiskach od czasów b. Straży Obywatelskiej. Za poświęcenie i męstwo podczas zrzucania jarzma przemocy niemieckiej w 1918 r. odznaczony został Krzyżem walecznych, ostatnio zaś w dowód zasług na polu bezpieczeństwa – srebrnym Krzyżem zasługi. […] W zmarłym kraj traci zacnego obywatela, a policja państwa dzielnego i zasłużonego funkcjonariusza. Cześć Jego pamięci!” (pisownia oryginalna).
Uratować 97-letnie zabytki
Janusz S. Żbikowski zabiega o ocalenie pamięci o Apoloniuszu Strzeleckim.
– Musimy koniecznie uratować, te ginące już 97-letnie zabytki, związane z śp. Apoloniuszem Strzeleckim (1888-1924). Jest to bardzo żenująco-wstydliwy temat, dla obecnie żyjących pokoleń, gdyż te miejsca, są w krańcowo katastrofalnym stanie. Są to miejsca związane z bohaterskim żołnierzem Wojska Polskiego (Krzyż Walecznych), który później (1920-24), był pierwszym, bardzo cenionym komendantem Państwowej Policji Powiatowej w Mławie – apeluje Janusz Żbikowski.
Jak wesprzeć inicjatywę?
Organizator akcji wystosował apel do mieszkańców Mławy i powiatu mławskiego.
„Nie zapominając o koszmarnej pandemii, a mając na uwadze 1% odpis podatkowy za rok 2020, proszę o rozważenie możliwości, wspólnego ocalenia ginących już 97-letnich miejsc, związanych ze śp. Apoloniuszem Strzeleckim; bohaterskim polskim żołnierzem (Krzyż Walecznych) i pierwszym po Odrodzeniu Polski, komendancie Państwowej Policji Powiatowej w Mławie (1920-24). Obydwa miejsca (Modła/Cmentarz Parafialny w Mławie), związane z komisarzem Apoloniuszem Strzeleckim. Pragniemy odrestaurować i dokonać ich uroczystego odsłonięcia, w dniu urodzin śp. Apoloniusza Strzeleckiego, tzn. 7 VII, albo jego tragicznej śmierci 14 IX. Osoby chcące wesprzeć inicjatywę proszone są o wpłaty na konto Stowarzyszenia „Mławska Akademia Lekkoatletyczna” w SANTANDER Bank SA 06 1090 2590 0000 0001 4743 0286.
Podpisano Janusz Stefan Żbikowski, Pułkownik Wojska Polskiego
Poniżej zdjęcia miejsc pamięci i propozycja renowacji.
Propozycja w Modle.