Od dziś e-skierowania do specjalisty zastąpią te tradycyjne, papierowe. W minionym roku drogę do tych zmian utorowała e-recepta, która w czasie pandemii stała się nieodzowna z powodu prowadzenia teleporad.
Teraz przyszedł czas na e-skierowania, które już istnieją i wydano ich nawet 5,8 mln. Od dziś całkowicie zastępują te tradycyjne wydawane w formie papierowej.
Ma to się przyczynić do lepszego skoordynowania szczepień. Zdecydowano się na tę formę, ponieważ w 2019 roku według GUS ok. 87 procent gospodarstw domowych ma dostęp do internetu, a aż 93 procent korzysta z telefonów komórkowych. E-skierowania będą generowane automatycznie i ważne 60 dni.
System elektroniczny ma także uporządkować sprawę kolejek, ponieważ nie będzie możliwości zarejestrowania się na jedno skierowanie u dwóch lekarzy tej samej specjalności czy różnych placówkach leczniczych.
Ułatwieniem dla pacjenta ma być to, że nie będzie musiał jeździć do przychodni po skierowanie otrzymane podczas teleporady, ani do placówki świadczącej zlecone badania specjalistyczne często oddalonej dziesiątki kilometrów tylko po to, by się zarejestrować.
Ponadto historia skierowań będzie umieszczona w internetowym koncie pacjenta, do którego dostęp ma lekarz rodzinny, pacjent i leczący go specjaliści. Dzięki temu w każdej chwili lekarz pozna całą historię leczenia, by mógł właściwie dobrać dalsze postępowanie.
Jak to będzie wyglądać w praktyce?
1 Najpierw lekarz np. rodzinny wystawia e-skierowanie w swoim systemie informatycznym.
2. Otrzymujemy SMS z 4-cyfrowym kodem lub e-mail z załączonym w PDF e-skierowaniem. Gdy nie korzystamy z Internetowego Konta Pacjenta (pacjent.gov.pl), możemy otrzymać od lekarza wydruk informacyjny.
3. Zapisujemy się na świadczenie medyczne na podstawie e-skierowania, czyli np. 4 cyfrowego kodu czy wydruku informacyjnego otrzymanego od lekarza. Podobnie jak jest to teraz w przypadku e-recept
E-skierowanie obowiązują na świadczenia w finansowane ramach NFZ na:
• ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (na NFZ);
• leczenie szpitalne w szpitalu,
• badania medycyny nuklearnej, badania tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego, badania echokardiograficzne płodu
Skierowania papierowe pozostają na:
• leczenie w uzdrowisku lub sanatorium;
• programy lekowe;
• rehabilitację;
• do szpitala psychiatrycznego.