Przenośna kabina prysznicowa pojawi się jeszcze tego lata w Mławie. To pomysł Grupy Zalewski Patrol, która od lat wspiera osoby bezdomne. Kabina będzie lokowana w miejscach ich koczowania i jednocześnie takich, w których nikomu nie będzie przeszkadzać.
– Nie powiodły się nasze starania o ponowne uruchomienie łaźni miejskiej, stąd pomysł by zakupić przenośny prysznic. Jego montaż i demontaż jest prosty, łatwy i bardzo szybki – zajmuje zaledwie kilka minut. Kabina, to swego rodzaju namiot, w którym jest umieszczany tzw. plecak prysznicowy. Wody jednorazowo wystarczy dla 10 osób, co ważne będzie ona ciepła. Po godzinie dzięki promieniom słonecznym nagrzeje się do 27 st. C., maksymalnie może osiągnąć temperaturę 50 st.C. Jeśli nasz pomysł się sprawdzi, zakupimy więcej takich kabin – powiedział nam Mariusz Zalewski, szef grupy.
Dodał też, że nie zgadza się z argumentacją sugerującą, że uruchomienie łaźni (a teraz mobilnej kabiny prysznicowej) będzie sprzyjać bezdomności.
– Oczywiście byłoby dobrze, gdyby ci ludzie mieszkali w ośrodkach dla bezdomnych gdzie są bezpieczni, mają zapewnioną opiekę zdrowotną, miejsce do spania czy jedzenie. Trzeba jednak spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać, że mentalności części z nich już nie zmienimy. Wiosną zawsze znajdą się tacy, którzy będą odchodzić z ośrodków. Uruchomienie łaźni nie spowoduje jednak tego, że nagle zaczną je masowo opuszczać, ale da im szansę na zadbanie o własną higienę i uniknięcie wielu chorób. Jeśli ktoś uważa, że to utwierdzanie w bezdomności to ja mogę tylko odpowiedzieć, że w takim razie jadłodajnie, noclegownie czy dworce otwierane nocą dla bezdomnych podczas tęgich mrozów też sprzyjają bezdomności. Podobnie jak apele służb o niewypędzanie bezdomnych zimą z klatek schodowych, gdzie próbują się ogrzać. Idąc tym tokiem myślenia należałoby uznać, że jakakolwiek pomoc takim osobom będzie utwierdzała je w bezdomności. A to przecież nie jest prawdą – tłumaczy.
Grupa Zalewski Patrol prowadzi też zbiórkę środków higieny osobistej – mydeł, jednorazowych maszynek do golenia itp. Do 5 czerwca trwać będzie akcja „Butelka wody dla bezdomnych”. Wodę (będzie ona rozdawana bezdomnym koczującym w Mławie i jej okolicach w letnie upały) i inne dary można przynosić do siedziby Grupy Zalewski Patrol mieszczącej się przy ul. Spichrzowej 2
A zastanawiam się gdzie konkretnie chcą postawić tę kabinę? A ona nie musi być do jakiejś kanalizacji podłączona? Kto ja będzie sprzątał? Trochę wszytko na „hura”, a za chwilę zaczną się realne problemy
K@mil to przenośna kabina. Nikt jej do kanalizacji na dwie godziny podłączał nie będzie, bo za chwilę będą ją zwijać i rozkładać w nowym miejscu, poczytaj trochę o kabinach turystycznych , to pewnie taka z jakich korzysta się na biwakach, tak czysto prywatnie. Co tu sprzątać – namiot ? Wrzucasz do pralki i tyle, potem tylko trzeba spryskać impregnatem specjalnym, żeby nie przesiąkał. Ludzie, Zalewski robi co może, pomóżmy mu. Kostka mydła, gąbka, maszynka jednorazowa chyba tyle możemy od siebie dać?
A jak urzędnicy i sanepid się czepną to będzie tylko dla nich wstyd. Woda z szarym mydłem robi mniej szkody niż spaliny z samochodu.
Burmistrz teraz jest zajety urlopem.
I to jest konkret. Nie rozumiem tego jak można mając łaźnię dla osób, które nie mają praktycznie żadnych warunków by się umyć (nie tylko bezdomnych) ją likwidować( są przecież ubodzy, którym z powodu zaległości odcina się media). Nie wydaje mi się, żeby bezdomni tak na hura opuszczali ośrodki i nie chcieli do nich wracać tylko dlatego, że w Mławie mogą w normalnych warunkach się umyć.
Zalewski ma rację. Czy tylko on w tej sprawie zachował zdrowy rozsądek? Prosimy władze jeszcze raz o przemyślenie sprawy uruchomienia łaźni – władze powiatowe też, bo część bezdomnych to przecież dawni mieszkańcy okolicznych wiosek.
Panie Zalewski niech Pan przemysli i wezmie udzial w wyborach samorzadowych w 2018 roku. Na glosy moje i rodziny moze Pan liczyc.