Chodzi m.in. o wielkie gabaryty, takie jak gruz (odpady budowlane) czy opony, których oddawanie było dotąd darmowe. Teraz będą ograniczenia. Rada miasta na wniosek burmistrza uchwaliła opłaty za odpady dostarczane na PSZOK.
Teraz znowu śmieci mogą być podrzucane do lasu czy do publicznych śmietników lub tych osiedlowych. Oszczędności miejskiemu budżetowi ten zabieg raczej nie przyniesie, bo do kosztów utylizacji odpadów dojdą koszty ich usuwania z lasów czy innych publicznych miejsc.
Odpady wielkogabarytowe można bezpłatnie pozostawić w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych do końca roku. Od 1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie nowa uchwała. Od tego czasu bez dodatkowej opłaty będzie można tylko wywieźć np. 4 opony i 500 kg gruzu – na gospodarstwo domowe.
Gdy będziemy mieć więcej gruzu lub opon trzeba będzie zapłacić. Ile? Nie wiadomo. W uchwale rady miasta Mławy stawki nie ma. Osoby, które wywożą śmieci do lasu, narażają się na mandat. Jednak istnieje obawa, że odpady i tak będą tam trafiać.
Na szczęście pozostałe odpady jak np. meble, odpady niebezpieczne (np. farby, kleje, rozpuszczalniki) nadal będzie można oddać bezpłatnie bez ograniczeń, ale jest jeden warunek. Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przyjmuje odpady komunalne wyłącznie w rozdziale na poszczególne frakcje. Szczegóły poniżej.
Bezpłatnie przyjmowane i zagospodarowanie od właścicieli nieruchomości w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych będą następujące frakcje selektywnie zebranych odpadów komunalnych:
a) papier,
b) metale,
c) tworzywa sztuczne,
d) odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
e) szkło,
f) bioodpady,
g) odpady niebezpieczne stanowiące odpady komunalne,
h) przeterminowane leki i chemikalia,
i) odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki,
j) meble i inne odpady wielkogabarytowe,
k) zużyte baterie i akumulatory,
l) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
m) odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne,
n) zużyte opony,
o) tekstylia i odzież;
3) dla odpadów komunalnych, o których mowa w ust. 1 pkt 2) lit. m i n ustala się następujące limity na każdy rok kalendarzowy:
a) odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne można przekazać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w ilości nieprzekraczającej 500 kg,
b) zużyte opony przyjmowane do PSZOK mieszkaniec może przekazać w ilości do 4 sztuk opon.
Limity stosuje się w odniesieniu do domu jednorodzinnego oraz lokalu w zabudowie wielolokalowej.
Od 1 stycznia 2021 r. opłata obowiązuje po przekroczeniu limitów.
Jestem ciekaw ile płacą za śmieci domy gdzie mieszka 80 (WYMODEROWANO) ,co oni robią z licznikami,bo nie wierzę ,że wynajmujący będą płacić po 5000za śmieci? wyobrażam sobie ile wody zużywa taka ilość ludzi.Ktoś to sprawdza?
Rada miasta jak zwykle stoi na wysokości zadania, trzeba zakończyć ten niemal nieograniczony wywóz odpadów przez niektóre gospodarstwa
No i się potwierdziło radni głosują ciągle po myśli burmistrza. Ustawę do której były zbierane podpisy aby przywrócić stary sposób rozliczania za śmieci również odrzucą. Jedyny sposób to referendum w sprawie odwołania tego towarzystwa. Bo oni nie liczą się już z mławiakami. Naprawdę szczyt bezszczelności sięga już zenitu.
i bardzo dobrze , są gospodarstwa które wywoziły np po 20 ton , bo inni im zwozili i tak sobie kombinowali , a pózniej my wszyscy musielibyśmy za to zapłacic.W Ciechanowie ograniczuli np do 300 kg na rok
Do Moris i znowu to samo brak weryfikacji kto ile wyżuca. Oczywiście co zrobić najprościej ukarać wszystkich zamiast zagonić do roboty ludzi aby to weryfikowali. Jeśli ktoś będzie chciał zrobić duży remont to te 500 kg jest praktycznie nic . Co ma resztę w spodnie schować. A po drugie znam ludzi gdzie mają po 3 samochody , choć niewiele warte ale w każdym trzeba wymieniać opony. Co mają z nimi zrobić ozdobę przed domem. W Mławie jest jedna z najwyższych opłat za śmieći i jeszcze takie ograniczenia. Wstyd panie burmistrzu razem z radnymi jesteście tak bezczelni że szkoda gadać.
przestańcie pitolić . Robisz remont dolicz koszty na BIG BAGa , masz 3 samochody dolicz na utylizację opon . Jeśli było jak pisze Moris to było dopiero oszustwo i chamstwo . Fakt trochę z liczeniem od wody jest nie halo ale też to pewnie wynikało z niedoszacowania zobaczymy za jakiś czas.
Mamy w Mławie jedno z najwyższych opłat za śmieći. Dlatego uważam że w ramach tej opłaty nie powinno być żadnych ograniczeń .Płace za śmieci i nie mam potrzeby ponosić dodatkowych kosztów za utylizacje opon czy gruzu.
Do pi ktoś nie doszacował a mławianie ponoszą wyższe opłaty za śmieći. Ale tak to jest jak rządzo osoby które się do tego nie nadają.
… a zużyte żarówki led i energooszczędne, to do jakich odpadów trzeba zaliczyć? – nie widzę…