Przy okazji sprawdzania nieoficjalnej informacji dotyczącej pracy mławskich przychodni, dotarliśmy do danych na temat osób chorujących. Zapytaliśmy, jak przechodzą COVID-19 i w jakim są wieku?
Dziś około godziny 9:30 sprawdzaliśmy nieoficjalną informację dotyczącą pracy przychodni w Mławie. Osoba informująca twierdziła, że przychodnie mają być zamknięte. Mławski sanepid temu zaprzecza, gdyż przychodnie nie zostały tak zupełnie otwarte.
- Przychodnie nadal pracują w ograniczonym zakresie, prowadzone są teleporady, ewentualnie badania. Nie ma decyzji o zamknięciu, ponieważ tak naprawdę nie zostały otwarte w pełnym zakresie – informuje Ewa Sztuba – dyrektor sanepidu w Mławie.
Sanepid stosuje się do zaleceń odgórnych. W wyjątkowych przypadkach może wydawać decyzje administracyjne dotyczące naszego terenu np. o zamknięciu. Na tę chwilę nie ma takiej potrzeby.
- Sytuacja w naszym powiecie jest dobra. Wystąpiło jedno ognisko zakażenia, które jest opanowane. Nie występuje kilka ognisk. Osoby zakażone oraz z kontaktu są pod nadzorem epidemiologicznym. Nadal apeluję o zachowanie ostrożności, noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, jak sklepy, oraz zachowanie dystansu wobec innych osób w miejscach publicznych. Trzecia zasada to częste mycie rąk, przez 30 sekund – informuje dyrektor sanepidu Ewa Sztuba.
12 osób z mławskiego ogniska
Dowiedzieliśmy się też, jaki jest aktualny stan epidemiologiczny na naszym terenie na godzinę 9:30. W sumie wszystkich przypadków COVID-19 potwierdzonych laboratoryjnie mamy 11 – licząc z 2 ozdrowieńcami. W ostatnim czasie zakaziło się 12 osób – w tym 3 spoza naszego terenu. Na terenie mławskim przebywa 9 osób chorych, nad którymi nadzór ma mławski sanepid.
- Z „mławskiego” ogniska zakażonych COVID-19 jest 12 osób, z czego 3 osoby są spoza naszego terenu działania – 1 osoba z powiatu żuromińskiego i 2 osoby z działdowskiego (to pracownicy szpitala – w szpitalu zachorowały 4 osoby – przyp. red.). Pod nadzorem stacji sanitarno-epidemiologicznej w Mławie jest 9 osób dodatnich (obecnie chorujących – przypis red.). Mamy 2 ozdrowieńców, w tym jedna osoba z dnia wczorajszego – informuje szefowa sanepidu.
Chwali współpracę ze szpitalem. Każda instytucja ma swoje zadania. Szpital bada swój personel, sanepid osoby dodatnie i osoby z kontaktu.
Jaki jest stan osób chorych? W jakim są wieku?
- Chorujące osoby są w wieku od 30 do 50 lat. Ich stan nie wymaga hospitalizacji, są w izolacji domowej. Przechodzą chorobę dość łagodnie, występuje u nich kaszel i gorączka – informuje Ewa Sztuba.
Apelujemy o zachowanie spokoju i stosowanie się do zaleceń służb.
Jeśli chodzi o zarażenie podczs mszy to jest tu chyba jakiś błąd, ponieważ osoba zarażona nie uczestniczyła we mszy. Chrzest odbywał sie po mszy.
Nasz pan minister od naszego zdrowia też wiosną tak twierdził, szpitale i służba zdrowia są zabezpieczone, mamy wszystko pod kontrolą!.. I owszem, tej plagi nikt nie przewidział!.. Ale nie można z góry zakładać, że ok., trzeba wpierw działać niż zadziała wirus!.. Nie wszyscy mieli zakazy, kary, mandaty, jednym było wolno innym nie!.. Trzeba myśleć to chyba nie boli!..
Sanepid to nawet nie potrafi zakładów sprawdzić a ma wszystko pod kontrolą? Dobre te panie z sanepidu [WYMODEROWANO]
Sanepid to jest taka fajna instytucja. Wszystko ma pod kontrolą, a jak robi kontrol w zakładach to nawet [WYMODEROWANO]
Masakra ktonqiwtzu w tego wirusa. Zwykle przezieboprze
Przychodnie to powinny zamknąć drzwi przed nosem osobom które są najbardziej narażone, czyli seniorom. Może to brzmi nieprzyjemnie ale taka jest prawda. Powszechnie wiadomo, że osoby wieku 65+ najciężej przechodzą zakażenie i z wiekiem śmiertelność wzrasta. Równie powszechnie wiadomo, że seniorki w przesiadywaniu całymi dniami i plotkowaniu w poczekalni przychodni upatrują sobie doskonały sposób spędzania dnia. Dla dwudziestolatki z dzieckiem do szczepienia takie zagrożenie jest nieporównywalnie mniejsze. Oczywiście limit osób i środki ostrożności jak najbardziej ale prawda o seniorach, choć może boli to jest jaka jest. Oni właśnie powinni się najbardziej chronić.
To znaczy wg Ciebie, że osoby starsze powinny korzystać tylko z porady telefonicznej???? Nie wrzucaj wszystkich starszych do jednego worka, nie wszyscy starsi uwielbiają przesiadywać w przychodni na ploteczkach.
Zobaczymy jak sama/ sam będziesz 65+
Pozdrawiam 40+
Chodzi o to że nie powinni zwiedzać poczekalni przychodni bez konieczności [WYMODEROWANO]
„Tłumacze”
Kto zwiedza przychodnie? – oj, bo chyba czas się zacząć leczyć i to bynajmniej nie na nogi.
No tak… seniorzy jak chorują to lepiej niech umierają w swoich czterech ścianach zamiast się leczyć na inne choroby niż covude19.
Seniorzy jak muszą to idą do lekarza, jak nie muszą, to nie idą. Nie sądzę zeby seniorzy w chwili obecnej chodzili do lekarzy żeby sobie poplotkować.
Ty też będziesz seniorem…
Co za bzdury,czyli seniorzy nie powinni się leczyć?Nikt akurat nie przesiaduje w przychodniach bo są zamknięte,zwlaszcza teraz,a dodzwonić się graniczy z cudem.Wiec jesteśmy wszyscy pozbawieni dostępu do lekarza,chyba że prywatnie tam wirusa nie ma.Seniorzy nie mają na ogół dostępu do Internetu,a i tel też mają na klawisze,wiec i po receptę do przychodni muszą pojsc.Kazdy z nas będzie kiedyś seniorem,wiec wyrozumiałości trochę.
a nieustanne szwendanie się po miescie i sklepach z bachorem w wozku nie zaraża (nie roznosi).???
Nudza się na u. wychowawczych wózkowe i roznosza po miescie syfa.
Od seniorów wara. Oni budowali Polskę a z takiego bachorka to nie wiadomo co bedzie może bandyta.
droga redakcjo, a co z osobami robiacymi zakupu w sklepie Strzegowskim i osobami uczestniczacymi mszy, na ktorej byla ta zakażona dziewczyna? Zglosili się do sanepidu czy roznoszą chorobę po Mlawie?
Sanepid twierdzi, że ma wszystko pod kontrolą. Pozdrawiamy