Na terenie naszego kraju flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo – przypomina Sławomir Stalmach, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego .
-Flaga może pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać dłużej, musi być odpowiednio oświetlona. Nie powinno się podnosić i wywieszać flagi w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze. W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody – wylicza Stalmach.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało broszurę, w której zostały opisane zasady postępowania z flagą narodową. W broszurze został opisany sposób ekspozycji flagi, proporców, proporczyków itd., ale także wskazanie dla kibiców.
-Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8 – zauważył Stalmach.
Broszura jest do pobrania nieodpłatnie tutaj.