Aby nie narażać się na zakażenie koronawirusem, należy dbać o szeroko pojętą higienę rąk (częste mycie i dezynfekcja) jak również czystość powierzchni oraz powietrza w pomieszczeniach.
Przegląd metod profilaktyki przeciw koronawirusowi.
Ozonowanie – pomieszczeń jest jedną z metod przeprowadzania dezynfekcji, w której wykorzystywany jest – ozon – będący silnym gazem utleniającym. Proces ozonowania usuwa z pomieszczeń mikroorganizmy, grzyby i pleśnie.
Jonizacja – technologia jonizacji bardzo skutecznie radzi sobie z dezaktywacją wirusów, a także alergenów, polega na generowaniu zbilansowanej ilości jonów ujemnych oraz dodatnich, które niszczą wirusy. Skuteczność tej metody wynosi 99,9%.
Filtry HEPA – wysoko skuteczny zwany absolutnym – charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością – 99,97% w usuwaniu zanieczyszczeń w pomieszczeniach. Zainstalowanie filtrów Hepa w gabinetach medycznych, kosmetologicznych oraz w szpitalach gwarantuje usunięcie z powietrza niepożądanych zanieczyszczeń takich jak: wirusy, bakterie, zarodniki grzybów, pyły zawieszone PM2,5, PM1, PM10, pyłki roślin, zarodniki pleśni, alergeny. Medyczne filtry Hepa stosuje się w obiektach, gdzie czystość jest gwarancją bezpieczeństwa.
Filtry antybakteryjne – (5 mikronów) – usuwają bardzo drobne cząstki: zarazki, bakterie i roztocza.
Filtry węglowe – zaraz po filtrach Hepa są jednym z najważniejszych elementów oczyszczania powietrza z bardzo szkodliwych organicznych zanieczyszczeń gazowych, które są dla człowieka niezwykle szkodliwe- są to: substancje drażniące, rakotwórcze, toksyczne.
Lampy UV-C – dezynfekcja powierzchni i powietrza. Lampy Uv-C usuwają z otoczenia wirusy, bakterie, grzyby oraz pleśnie. Światło UV-C degraduje kod RNA i DNA znajdujący się w komórkach organizmów żywych.
Najwyższa skuteczność dezynfekcji przy pomocy światła UV-C jest znana i stosowana powszechnie. Potwierdza to dokument – nr. ISBN 978 3 901906 25 1 – opublikowany przez The Inernational Commission on IIIumination (CIE).
Preparaty do dezynfekcji – powierzchni, sprzętu medycznego, foteli zabiegowych i aparatury – działają już w 15 sekund na wirusy osłonkowe (Vaccinia, SARS-Cov-2, HIV, Herpes simplex, Ebola), (bakterie (MRSA), grzyby i prątki gruźlicy.
Autor: mgr. Kosmetologii Iwona Pogorzelska