– Z ostatniej edycji badań oceny wybranych instytucji wynika, że policja po raz kolejny, czwarty raz z rzędu, jest najwyżej ocenianą instytucją publiczną spośród wszystkich poddanych ocenie respondentów – chwalą się stróże prawa.
CBOS w badaniu cyklicznym realizowanym w marcu i wrześniu każdego roku monitoruje opinie dorosłych Polaków na temat działalności prezydenta, parlamentu oraz wybranych instytucji publicznych, w tym policji. Wyniki najnowszej edycji badania wskazują, że ośmiu na dziesięciu ankietowanych (80%) dobrze ocenia jej działalność — co jest najlepszym wynikiem w całej historii badania realizowanego od września 1990 roku.
– Tak wysoka ocena działalności policji jest najlepszą formą podziękowań za codzienny trud służby. Warto dodać, że badania przeprowadzono jeszcze przed działaniami związanymi z ograniczeniem pandemii wirusa – otrzymaliśmy więc ogromny kredyt zaufania od Polaków, za co dziękujemy, ale traktujemy również jako jeszcze większa mobilizację w obecnej sytuacji – zaznaczają policjanci.
Na podstawie czego obywatel ma ocenić obiektywnie a nie subiektywnie? Na podstawie mediów, które w obecnej sytuacji powinny i sprzyjają władzy? Czy obywatel ma „narzędzia”, które pozwoliłyby obiektywnie ocenić skuteczność policji?
Tak samo z ocenianiem lekarzy. Pacjenci oceniają wysoko lekarzy najbardziej uśmiechniętych a nie tych, którzy są najlepszymi fachowcami w swojej dziedzinie.
Ale cóż taka natura ludzka lubimy kogoś oceniać. A sami najchętniej unikalibyśmy ocen zawodowych.