O przełożeniu Świąt Wielkanocnych mowy nie ma. Jednak w związku z pandemią koronawirusa można przesunąć w czasie niektóre obrzędy.
Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała zalecenie przełożenia na późniejszy termin mszy krzyżma świętego odprawianej rano w Wielki Czwartek oraz zaniechania obrzędu umycia nóg podczas mszy Wieczerzy Pańskiej.
Najdalej idąca jest zgoda na przeniesienie procesji i innych obrzędów Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Padła nawet konkretna propozycja daty, to 14 i 15 września.
Ponadto w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej jest informacja dotycząca odpustu specjalnego udzielonego się wiernym chorym na koronawirusa i osobom w kwarantannie. Objęci nim mogą być też pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy, którzy, narażając się na ryzyko zarażenia, opiekują się chorymi na koronawirusa.
Warunkiem odpustu jest duchowa łączność z kościołem poprzez media przekazujące celebracją mszy świętej oraz inne warunki związane z konkretnymi modlitwami.
„Odmawianiem Różańca Świętego, pobożną praktyką Drogi Krzyżowej lub innymi formami pobożności. A także wtedy, gdy wierni przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego), tak szybko, jak będzie to możliwe’” – oświadczono.
Kolejną grupą wiernych objętych odpustem są osoby które „ofiarują nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego, przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie Różańca Świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie”.
Nie zapomniano o umierających, którzy nie mogą przyjąć sakramentu namaszczenia chorych i wiatyków. Im jeśli za życia modlili się, w chwili śmierci zostaje udzielony odpust zupełny.