Obecnie wśród terytorialsów jest 3,5 tys. kobiet. WOT zliczył panie w związku z Dniem Kobiet.
- W obliczu stojących przed nami wyzwań największe znaczenie ma nie płeć żołnierza, a posiadane przez niego umiejętności i kompetencje. W Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę już blisko 3,5 tys. kobiet. Razem z żołnierzami-mężczyznami budują one formację skupioną na misji, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności – powiedział dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.
Współczesne kobiety są zdecydowane i ambitne, nie boją się sięgać po to, o czym marzą, znają swoją wartość i wiedzą, na co je stać. Takie też są kobiety – żołnierze w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest ich już blisko 3,5 tys., co stanowi 15% całego stanu osobowego WOT i jest współczynnikiem trzykrotnie większym niż w wojskach operacyjnych. Od zeszłorocznego „8 marca”, liczba kobiet – żołnierzy w WOT zwiększyła się o blisko 60%.
Często słyszymy o tym, ze kobiety wnoszą do zespołów tzw. kompetencje miękkie, podobnie jest w przypadku służby wojskowej, która do niedawna była utożsamiana jako „męski świat”. Kobiety – żołnierze są bardziej skoncentrowane na celach, dużą przy tym wagę przywiązują do relacji. Są doskonałymi analitykami, często lepiej od mężczyzn potrafią zarządzać czasem, cechuje je asertywność i empatia.
Kobiety są bardzo ważną częścią zespołu WOT.
- W obliczu stojących przed nami wyzwań największe znaczenie ma nie płeć żołnierza, a posiadane przez niego umiejętności i kompetencje. Kobiety – żołnierze razem z mężczyznami budują formację skupioną na misji, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności – jak zaznacza gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.
Zainteresowanie Pań służbą w WOT od samego początku istnienia formacji było duże. Służba w WOT umożliwia kobietom zachowanie balansu, pozwala łączyć dotychczasową aktywność zawodową, życie rodzinne oraz pasje ze służbą Ojczyźnie. Służba w szeregach WOT to rozwiązanie idealne dla kobiet, które, choć już są spełnione w wielu aspektach swojego życia, chcą zrobić „coś więcej” dla swojego kraju i dla swoich najbliższych.
Służba wojskowa dla wielu pań jest również doskonałą formą sprawdzenia się, pokonania swoich własnych słabości i nabycia nowych kompetencji oraz umiejętności.
Kobiety – żołnierze – ochotnicy, służące w WOT, wykonują różne zawody, mają różne pasje. Niektóre są na początku życiowej drogi, inne mają ustabilizowane życie zawodowe i osobiste. Niezależnie jednak od tego ile mają lat, skąd pochodzą oraz jaki zawód wykonują, mają jeden wspólny cel, chcą chronić swoich najbliższych, działać na rzecz swojej lokalnej społeczności.
W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy 2,1 tys. żołnierzy, z czego kobiety stanowią 11%.