Mławianie pamiętali o żołnierzach niezłomnych. 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Mieszkańcy Mławy zebrali się licznie, aby upamiętnić żołnierzy antykomunistycznego podziemia w niedzielę 1 marca. Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. prał. dr. Kazimierza Ziółkowskiego, dziekana dekanatu Mławskiego Zachodniego.
– Naszą powinnością jest nie zatracić pamięci o tym, kim jesteśmy, skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy – powiedział na niedzielnej mszy świętej ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski, odnosząc się do naszej tożsamości narodowej.
Proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny, ks. Sławomir Kowalski, w swoim kazaniu podkreślił, jak wiele współcześni Polacy zawdzięczają żołnierzom walczącym z komunistyczną władzą, którzy za swoją działalność skazani byli wraz z rodzinami na dotkliwe represje. Ówczesne władze bowiem surowo obchodziły się z bliskimi żołnierzy wyklętych oraz z ludźmi, którzy pomagali im w ukrywaniu się. Często takim osobom konfiskowano majątek lub skazywano na długoletni areszt. Do represji odniósł się także Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski, który w swoim przemówieniu podkreślił, że żołnierze podziemia w Polsce pozostawieni byli sami sobie przez sojuszników z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
- Tego doświadczyli Polacy. Tego doświadczyli żyjący również w naszym mieście członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Kombatanci, których jest wśród nas coraz mniej, ponieważ czas wywiera trwały ślad na społeczeństwie. Te osoby powoli od nas odchodzą. Naszym obowiązkiem jest pamięć o nich. To dlatego już od lat obchodzimy w naszym mieście Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To dlatego dzięki inicjatywie śp. prof. Ryszarda Juszkiewicza i wielu zaangażowanych osób powstał w naszym mieście pomnik upamiętniający bohaterskich żołnierzy – powiedział Sławomir Kowalewski i dodał: – Ważna, bardzo ważna jest historia naszego narodu. Trzeba ją znać, począwszy od najstarszych, którzy mają obowiązek ją przekazywać, po najmłodszych. Pamiętajmy o przeszłości i wspólnie pracujmy na rzecz naszej przyszłości.
Po mszy świętej uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik Żołnierzy Wyklętych, usytuowany na placu przed kościołem pw. Matki Bożej Fatimskiej. Tam delegacje oraz przedstawiciele związków złożyli kwiaty, oraz zapalili znicze. W imieniu Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, oddziału w Mławie, Tadeusza Jasińskiego, który z powodu choroby nie był obecny na uroczystościach, podziękowania wszystkim obecnym złożyła członkini związku Irena Polakowska.
Po oficjalnych obchodach odbył się bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, w którym udział wzięli zapisani ochotnicy. Po dobiegnięciu do mety każdy z nich otrzymał pamiątkowy medal.
Źródło: UMM