Dotychczas tematy publikowanych informacji prawnych obejmowały wyłącznie zagadnienia stricte prawnicze. Dlatego też dzisiejszy artykuł będzie miał charakter bardziej life stylowy tj. opisujący zasady prawidłowego zachowania się przed Sądem.
Stawiając się na wezwanie lub zawiadomienie w siedzibie Sądu, musimy pamiętać, iż mamy do czynienia z przedstawicielami władzy sądowniczej i nasze zachowanie musi licować z godnością wymiaru sprawiedliwości.
Jakie zatem zasady winna mieć na uwadze osoba, która ma zamiar stawić się w Sądzie?
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią odzież, której wygląd nie uchybi godności sądowej. W szczególności strój powinien być schludny, stonowany i przyzwoity. Pomimo braku oficjalnych wytycznych co do naszego wyglądu, wystrzegać się trzeba przychodzenia do Sądu w japonkach, rozpiętych koszulach bądź krzykliwych stylizacjach.
Następnie, kiedy przekraczamy próg gmachu sądowego, ustawiamy się do przejścia przez bramki ochronne. Dzięki temu ochrona sądowa weryfikuje czy nikt z przybyłych nie wnosi niebezpiecznych przedmiotów, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu innych osób tam przebywających.
Mając zamiar czy obowiązek uczestniczenia w rozprawie, musimy pamiętać o wyłączeniu wszelkich posiadanych urządzeń elektrycznych (smartphony, pagery, itp.) oraz o tym, iż musimy mieć przy sobie ważny dowód osobisty bądź inny dokument stwierdzający tożsamość. Dla własnego komfortu dobrzy jest zabrać wezwanie do Sądu bowiem mamy tam wskazaną sygnaturę sprawy, numer sali, godzinę stawiennictwa oraz informację, w jakim charakterze jesteśmy wzywani.
Zanim znajdziemy się we właściwej sali sądowej, nie wchodzimy samowolnie do środka, tylko czekamy na wywołanie sprawy przez protokolanta.
Ważną kwestią pozostaje, jakie przeznaczone dla nas miejsce mamy zająć. Tu panują jasne zasady.
Zawsze z prawej strony sali, patrząc od stołu sędziowskiego, siadają:
- pokrzywdzony, oskarżyciel posiłkowy, prokurator,
-
powód | wnioskodawca.
Natomiast lewa strona przeznaczona jest dla:
- pozwanych | uczestników,
-
oskarżonych.
Gdzie jest miejsce dla Świadków?
Osoby wzywane w charakterze świadka, wstępnie zajmują miejsce na publiczności. Sąd po wywołaniu sprawy weryfikuje obecność i wyprasza czasowo na poczekalnię świadków, do momentu złożenia zeznań zgodnie z kolejnością oznaczoną przez Przewodniczącego.
Odnosząc się do kwestii przebiegu samej rozprawy, wskazać trzeba, iż jej gospodarzem jest Sąd. To w jego wyłącznych kompetencjach leży kierowanie rozprawą i panowanie nad jej przebiegiem.
W sytuacji, gdy nadejdzie chwila naszego przesłuchania, pamiętajmy, iż zawsze w pierwszej kolejności pytania zadaje Sąd, a dopiero później pełnomocnicy. Bezwzględną zasadą jest, iż kiedy zwraca się do nas Sąd i kiedy my zwracamy się do niego – mamy obowiązek wstać. W trakcie przesłuchania – niezależnie kto zadaje nam pytania, to odpowiedzi zawsze kieruje do Sądu. Co ważne, nigdy nie powinno się przerywać wypowiedzi innym uczestnikom posiedzenia i okazywać irytacji wobec stwierdzeń, z którymi się nie godzimy.
Za naruszenie powagi, spokoju czy też czynności sądowych Przewodniczący składu sędziowskiego może udzielić stosownego upomnienia, a jeżeli stanie się ono bezskuteczne, to nieprawidłowo zachowująca się osoba zostanie wydalona z sali. W przypadkach wymagających takiej sankcji Sąd na podstawie przepisów ustawy z 27.07.2001 r. prawo o ustroju sądów powszechnych może zastosować wobec osoby zakłócającej przebieg rozprawy porządkową karę grzywny do 3 000 zł, a nawet karę pozbawienia wolności do 14 dni.
Na koniec podkreślić należy, iż nie należy obawiać się stawiennictwa w Sądzie. Nasze poprawne zachowanie świadczy nie tylko o naszej godności osobistej, ale i o tym, że swoim zachowaniem okazujemy szacunek przedstawicielom władzy sądowniczej, która mając na uwadze zasadę niezależności sądowej i niezawisłości sędziowskiej zapewnia obywatelom konstytucyjne prawo do sądu.
Autor: Adw. Barbara Pogorzelska