Po raz czwarty nauczyciele mogą się zmierzyć w konkursie na najlepszy scenariusz lekcji o Mazowszu. W tym roku mają one dotyczyć lat 20-tych XX w. Na zgłoszenia prac konkursowych organizatorzy czekają do 23 kwietnia.
Na czym polega konkurs?
Zadanie konkursowe polega na opracowaniu przez nauczyciela scenariusza zajęć z zakresu edukacji regionalnej dla wybranej grupy wiekowej: Do wyboru są trzy odpowiadające etapom nauki: 7-9 lat, 10–14 lat, 15-18 lat. W tej edycji konkursu tematem przewodnim są lata 20-te XX wieku na Mazowszu.
Wybrano ten okres świadomie, ponieważ w historii Mazowsza pozostawił wiele śladów w krajobrazie kulturowym oraz w świadomości mieszkańców. To właśnie w latach 20-tych odradzała się polska państwowość, co się manifestowało w szczególny sposób w tym regionie, bo zlokalizowana była i jest tu obecnie stolica niepodległego państwa polskiego. W historii powszechnej lata 20-te często określane są mianem szczęśliwych albo szalonych.
Konkursowy scenariusz lekcji powinien odpowiadać na wiele pytań m.in. Jak było na Mazowszu? Co się wtedy wydarzyło – w polityce, gospodarce, kulturze…? Jak wyglądało życie codzienne mieszkańców wsi i miast? Jak zmieniała się świadomość ówczesnych Mazowszan? Co nam zostało z tamtych lat, a co bezpowrotnie przeminęło? Tak by uczniowie w sposób przystępny dowiedzieli się nie tylko o zdarzeniach historycznych, ale i kontekście w jakim się one działy i jak ich następstwa zauważane są w dzisiejszym życiu mieszkańców tego regionu.
Najlepsze scenariusze będą opublikowane
Organizatorzy oczekują na prace do 23 kwietnia 2020 roku. Mają one być nie tylko poprawne merytorycznie i metodycznie, ale także innowacyjne w doborze treści, środków dydaktycznych i metod. Najlepsze scenariusze posłużą doskonała pomoc dydaktyczna dla innych nauczycieli. W tym celu zostaną opublikowane w formie książkowej i przekazane wszystkim mazowieckim szkołom oraz bibliotekom.
Konkurs zorganizował Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Szczegóły konkursu znajdują się w Regulaminie Konkursu. Zainteresowanym szczegółowych informacji udzielają nauczyciele konsultanci w wydziale MSCDN w Warszawie:
Mirosława Anna Pleskot: [email protected]
dr Teresa Stachurska-Maj: [email protected]
Źródło fot: http://mscdn.edu.pl/