Niemal idealną równowagę płci odnotowano w statystykach bezrobocia na Mazowszu i w Warszawie. W województwie niewielką przewagę liczebną mieli panowie, zaś w stolicy – panie.
11 kwietnia to Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem.
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w województwie mazowieckim na koniec grudnia 2016 roku wyniosła blisko 189 tys. ( to 13% mniej niż rok wcześniej), zaś w Warszawie ponad 33 tys. (spadek o 16%). W obu przypadkach stwierdzono niemal jednakową liczbę bezrobotnych kobiet i mężczyzn (w ogólnej liczbie bezrobotnych).
Przeciętny bezrobotny Mazowszanin jest w wieku 25-34 lata, posiada wykształcenie gimnazjalne lub niższe, pozostaje bez pracy powyżej 24 miesięcy, a jego staż pracy wynosi od 1 do 5 lat.
Nieco starszy jest przeciętny bezrobotny Warszawiak, który ma 35-44 lata i jest absolwentem uczelni wyższej ze stażem pracy poniżej 1 roku. Z przeciętnym bezrobotnym Mazowszaninem łączy go ponad dwuletni okres pozostawania bez pracy.
Znacznie poprawiła się sytuacja osób kończących studia. W województwie mazowieckim zarejestrowano ponad 6 tys. bezrobotnych absolwentów (spadek o 24% w skali roku), a w Warszawie 0,5 tys. (spadek o 40%).
Spośród 281 tys. osób wyrejestrowanych z ewidencji bezrobotnych w województwie mazowieckim 51% podjęło pracę (w Warszawie odpowiednio 54 tys. i 51%). Niestety wysoki odsetek wyrejestrowanych stanowiły osoby, które nie potwierdziły gotowości do pracy – w województwie mazowieckim 22%, w Warszawie ponad 31%.
Na walkę z bezrobociem znaczące sumy wykłada Fundusz Pracy. Kwota wydatków Funduszu w województwie mazowieckim wyniosła blisko 854 mln zł, zaś w Warszawie ponad 97 mln zł. W skali województwa najwięcej przeznaczono na promocję zatrudnienia (59%), natomiast w Warszawie na zasiłki dla bezrobotnych (62%).