Dlaczego bardziej opłacalne jest kupienie tradycyjnego drzewka świątecznego w sklepie, na targu lub w szkółce, aniżeli samowolne pozyskanie go bezpośrednio z lasu?
Celebrując przygotowania do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia rozważyć należy sankcje karne mogące spotkać osobę, która dopuściła się nieuprawnionego wyrębu i przywłaszczenia choinki.
Od zarania dziejów drzewa objęte były ochroną prawną. Najstarsze znane źródła prawa takie jak Kodeks Hammurabiego czy prawo XII Tablic Imperium Romanum przewidywały odpowiedzialność za bezprawne ścięcie lub zniszczenie drzewa w cudzym sadzie.
W Polskim porządku prawnym kwestię tą regulował Statut Małopolski Kazimierza Wielkiego. W czasach Polski Rzeczypospolitej Ludowej kradzież drzewa stanowiącego własności społeczną lub cudzą penalizowała ustawa z dnia 14.06.1960 r. o zagospodarowaniu lasów i nieużytków stanowiących własności Państwa orz niektórych lasów i nieużytków państwowych (Dz.U. nr 29, poz. 166 z późn. zm.).
Obecnie odpowiedzialność karną lub wykroczeniową za wyrąb lub przywłaszczenie drzewa wyrąbanego lub powalonego reguluje:
art. 290 ustawy Kodeks karny (Dz.U.2019.1950), który stanowi:
„§ 1. Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie,
podlega odpowiedzialności jak za kradzież.
§ 2. W razie skazania za wyrąb drzewa albo za kradzież drzewa wyrąbanego lub powalonego, sąd orzeka na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości podwójnej wartości drzewa.”
oraz
art. 120 ustawy Kodeks wykroczeń (Dz.U.2019.821):
„§ 1. Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane lub powalone, jeżeli wartość drzewa nie przekracza 500 złotych,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Usiłowanie oraz podżeganie i pomocnictwo są karalne.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się nawiązkę w wysokości podwójnej wartości wyrąbanego, ukradzionego lub przywłaszczonego drzewa, a ponadto, jeżeli ukradzione lub przywłaszczone drzewo nie zostało odebrane, orzeka się obowiązek zapłaty jego równowartości.”
Organy ścigania prowadzące postępowanie przygotowawcze obejmujące swoim zakresem w/w czyn, którego skutkiem jest wyrąb bądź przywłaszczenie drzewa już wyrąbanego czy powalonego o wartości przekraczającej 500 zł, obowiązane są wykazać, iż z punktu widzenia
zakresu karalności sprawca podjął przestępne działanie w celu przywłaszczenia (element podmiotowy tegoż występku).
„Kradzież drzewa z lasu” jest występkiem powszechnym, mogącym zostać popełnionym przez każdy podmiot zdatny do poniesienia odpowiedzialności karnej, który czynem swym dopuszcza się przestępstwa przeciwko mieniu tj. prawu własności przysługującemu innemu podmiotowi do drzew rosnących w lesie.
Czynność sprawcza polegająca na „wyrąbaniu” drzewa z lasu musi przejawiać się w formie działania – skutkującej odłączeniem korzeni drzewa od podłoża.
Wówczas taki wyrąb koreluje ze znamionami przestępstwa kradzieży i możliwe jest zakwalifikowanie czynu sprawy w akcie oskarżenia i zapoczątkowanie postępowania karnego –sądowego.
Reasumując – można mieć subiektywne zdanie, co do faktu karania za popełnienie wyżej omówionego czynu. Natomiast, jakie nie sprzyjałyby ku temu pobudki nie warto nasycać świątecznych wspomnień przygodą zapoczątkowaną kradzieżą świątecznego drzewka.
W imieniu swoim, pragnę życzyć wszystkim Czytelnikom internetowego serwisu informacyjnego Nasza@Mława rodzinnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia, samych sukcesów, skutecznej obrony praw i niepopadania w konflikt z wymiarem sprawiedliwości.
Autor: adw. Barbara Pogorzelska
509-405-632
ba