W Gminnym Ośrodku Kultury w Radzanowie zaprezentowano 25 listopada wizualizację projektu Placu Piłsudskiego w Radzanowie.
Projektanci na podstawie starych zdjęć radzanowskiego Rynku opracowali wizualizację uwzględniającą jego historyczny wygląd podkreślony szpalerami drzew po obu stronach.
Architekci chcą zachęcić zarówno mieszkańców, jak i turystów do pozostania w tym miejscu dłużej, dlatego wprowadzili do projektu zielone elementy krajobrazu, które ich zdaniem przysłużą się temu.
Teraz jest idealny i niepowtarzalny moment na zaprojektowanie na nowo wyglądu rynku. Dlaczego? Ponieważ w najbliższym czasie Powiat Mławski chce przebudować drogi powiatowe przebiegając przez ten plac, oraz drogę w kierunku Drzazgi.
Tak duża inwestycja daje miejscowości szansę wykonania spójnej koncepcji architektonicznej Placu Piłsudskiego w Radzanowie.
Po pokazaniu projektów w internecie pojawiły się pierwsze komentarze z propozycjami zmian zamiast pomnika Piłsudskiego inny. Jeden z komentatorów napisał:
„Piłsudski powinien stać w miejscu gdzie pierwotnie stał. W miejscu gdzie Piłsudski na projekcie powinien stać pomnik Księcia Janusza Radzanowskiwgo, który był żonaty z córką Siemowita I Anną. Zostało to pominięte.”
Inni są jeszcze bardziej radykalni w przywracaniu historycznego wyglądu rynku i stawiania pomnika J Piłsudskiego.
„K.J.Radzanowski obowiązkowo,Św.Florian-obowiązkowo ,na M.Piłsudskiego brak miejsca,nie miał nic wspólnego z Radzanowem i o jego istnieniu nie miał pojęcia.Moim zdaniem błędnym było nazwanie rynku placem M.J.Piłsudskiego,do dziś nazwa się nie przyjęła,-gdzie idziesz-do rynku skąd wracasz -z rynku,gdzie mieszkasz w rynku. Nie ujęto na projekcie ważnego pomnika przy kościele,na tak małym obszarze trzy pomniki to chyba wystarczy”
„Przykro jest gdy nasza miejscowość sięga okresu XI od GRODKA Słowińskiego Księcia z okolic Kowalewa jak również tym projekcie powinno się też uwzględnić lub w jakimś stopniu wyeksponować bruk który jest Autentyczną pozostałością po Siedzibie Książąt Mazowieckich. Jest to Bruk z okresu około 1230 do 1345 r wtedy na Nowo Kształtowała się Osada Radzanów” – ale uwaga by przywrócić bruk nie spotkała się z przychylnością mieszkańców pamiętają ile było starań o przykrycie tego jak piszą „zabytku”.
źródło fot: https://www.facebook.com/search/top/?q=ugradzanow&epa=SEARCH_BOX