Zanim sezon grzewczy ruszy pełną parą, w Mławie buduje się nowe ciepłociągi i podłączenia do sieci PEC. To w ramach działań proekologicznych władz naszego miasta. Będzie mniej dymu?
Okazuje się, że wymiana pieców węglowych na gazowe (od 2017 roku dofinansowało wymianę 229 pieców) to nie jedyne działania systemowe podejmowane przez władze w celu poprawy czystości powietrza w Mławie.
Podejmowane są również starania ograniczające emisję pyłów do atmosfery, emitowanych przez budynki wielorodzinne. W tym celu buduje się nowe ciepłociągi i podłączenia do sieci PEC. Jak informuje mławski ratusz, tam, gdzie odległość uniemożliwia podłączenie ciepła systemowego, piece kaflowe zastępują nowe systemy grzewcze.
Tylko w dwóch ostatnich latach mławskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego podłączyło do ciepła systemowego 13 lokali komunalnych i wymieniło piece węglowe na gazowe w 49 innych. Obecnie prowadzone są prace przy budowie ciepłociągu, którym ciepło i ciepła woda użytkowa popłynie do 27 kolejnych mieszkań.
– W budynku przy ul. Smolarnia 6 już rozprowadzona jest instalacja centralnego ogrzewania, a w lokalach wiszą kaloryfery. Czekamy tylko na moment, kiedy popłynie ciepła woda, by odłączyć definitywnie piece i termy – wyjaśnia prezes TBS Andrzej Więckowski.
Ma to nastąpić w połowie października, ponieważ Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej finalizuje budowę kolejnego odcinka osiedlowej sieci ciepłowniczej. Docelowo zasili ona budynek mieszkalny, wielorodzinny przy ul. Smolarnia 6 oraz nowo budowany blok przy ul. Smolarnia 10A.
– Sieć ciepłownicza wykonywana jest w nowoczesnej technologii rur preizolowanych, wyposażonych w systemy elektronicznego monitoringu ewentualnych awarii. Długość głównej nitki sieci ciepłowniczej wynosi dokładnie 103 metry, wraz z nią budowane są dwa ponaddziesięciometrowe przyłącza do budynków wielorodzinnych – mówi o nowej inwestycji Krzysztof Jaros, Prezes PEC-u.
Jeszcze w tym roku z nowej sieci zasilonych zostanie 27 lokali, co wiąże się z likwidacją 27 pieców węglowych zanieczyszczających powietrze w Mławie.
– To dla nas ważne przedsięwzięcie ze względu na fakt, że budynek komunalny zlokalizowany jest w centrum Mławy, a tu, w okresie grzewczym można zaobserwować zjawisko smogu – wyjaśnia burmistrz Sławomir Kowalewski.
WAŻNE. Ratusz przypomina tym, którzy w sezonie grzewczym będą palić w piecach węglowych o konieczności dostosowania opału oraz urządzeń do przepisów uchwały antysmogowej Sejmiku Województwa Mazowieckiego z 2017 roku (TUTAJ).
Wszyscy życzymy sobie żeby w sezonie grzewczym w naszym mieście było czym oddychać. Niestety pozostało jeszcze wiele do zrobienia, o czym możemy się przekonać wychodząc wieczorem na spacer lub otwierając okno.
Może Straż miejska ruszy cztery litery wieczorem kiedy największe nasilenie palenia w piecu. Ludzie palą śmieci późno wieczorem,albo w nocy ale wtedy służby nie pracują.
Szkoda, że PEC robi to po rozpoczęciu sezonu grzewczego. Nowy Prezes – nowe zasady i organizacja pracy!