Kolejne ognisko wirusa ASF stwierdzono w miejscowości Rutki Głowice w powiecie ciechanowskim, niewiele ponad 30 km od granicy z powiatem mławskim.
Wirusem zarażony był dzik odstrzelony na początku lipca w okolicach miejscowości Rutki Głowice – Obecność wirusa ASF została potwierdzona na podstawie wyników badań otrzymanych 15 lipca z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Przypomnijmy, że miesiąc temu obecność wirusa stwierdzono również u trzech dzików w powiecie płońskim.
Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc. Świnie hodowlane mogą paść w przypadkach ostrych nawet w ciągu 48 godzin od zarażenia. Dlatego trzoda z chlewni, gdzie wykryto przypadki ASF prewencyjnie całkowicie jest wybijana i utylizowana.
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice.