Nawet dwa lata więzienia za kserowanie dokumentów. Nowe przepisy wchodzą w życie od 12 lipca.
Powielanie dokumentów jest ryzykowne – dzięki temu łatwo przygotować kopię oryginału i wykorzystać ją w przestępstwie, np. wyłudzając pożyczkę. Choć do tej pory taka praktyka była powszechna , to jak podaje Gazeta Prawna – już za kilka dni firmy nie będą mogły kopiować naszych dowodów, paszportów, praw jazdy, kart pojazdu czy legitymacji osób niepełnosprawnych. Za złamanie przepisów będzie grozić kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.
Od 12 lipca firmy będą mogły co najwyżej poprosić o okazanie dowodu i spisać dane niezbędne do weryfikacji osoby, z którą zawierają umowę. Zabronione będzie również tworzenie replik dokumentów, czyli np. dowodów kolekcjonerskich.
Ustawa dopuszcza jednak pewne wyjątki. Repliką będzie tylko kopia lub odwzorowanie oryginału wielkości od 75 do 120 proc. Wszystko co poniżej lub powyżej zatem już nie. Nie będzie również kopią stworzona „w celach urzędowych, służbowych lub zawodowych określonych na podstawie odrębnych przepisów lub na użytek osoby, której dane dotyczą”.
Wciąż nie wiadomo także, czy nowe prawo będzie obowiązywać również instytucje finansowe, ubezpieczycieli oraz operatorów telekomunikacyjnych bądź dostawców internetu. Podmioty te mogą upierać się, że mają podstawy prawne do kontynuowania praktyki kopiowania dokumentów.